A kérdés, hogy vajon elég-e egy tanári fizetés az albérletre, továbbra is sokakat - többek között politikusokat is - foglalkoztat. A minisztériumnak azonban van egy bevált válasza: "a kormány mindig kiemelt területnek tekintette a köznevelést", és hamarosan jön a béremelés is.
Ön szerint a pedagógusok bére elégséges az albérletre, a rezsiköltségekre, a szellemi töltekezésre, a diákhitel törlesztésére, a rekreálódást segítő kikapcsolódásra vagy éppen az egészséges étkezésre?
- tette fel a kérdést Ander Balázs jobbikos országgyűlési képviselő. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára válaszolt, így: "a kormány mindig kiemelt területnek tekintette a köznevelést, így prioritásként kezeli, hogy egységes alapon működő és minőségi teljesítményt elismerő bérezési rendszert teremtsen.
Jövőre 10 százalékos emelés lehet reális a pedagógusoknál, és a kedvező gazdasági folyamatok esetén 2023-tól látszik a lehetősége a komolyabb mértékű bérrendezésnek."
A 2023-as béremelés ígérete korábban is előkerült már, de nem ebben a formában. Pósán László fideszes országgyűlési képviselő egy interjúban azt mondta, nem kérdés, hogy a pedagógusbéreket újra kell tervezni, ehhez említette példaként a szakképzést, ahol már nincs egységes bértábla, hanem egyéni bérezés van, így az egyéni teljesítményeket is jobban lehet jutalmazni.
A változtatás Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke szerint is jöhet. Szerinte nem véletlen, hogy a kormány csak 2023-tól ígért jelentősebb béremelést, amelynek az ára az lenne, hogy a pedagógusok a szakképzésben oktatókhoz hasonlóan kikerüljenek a közalkalmazotti törvény alól.
Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre itt vagy kattints az oldal tetején a feliratkozás gombra.
|