Az Egyesült Államokban november eleje óta oltják az 5-11 éveseket, már több mint hárommillió gyerek kapta meg a koronavírus elleni vakcinát. Ma pedig az Európai Gyógyszerügynökség is rábólintott az 5 évesnél idősebbek oltásának engedélyezésére.
Ahogy korábban írtunk róla, a Semmelweis Egyetem klinikai rektorhelyettese szerint bármikor megérkezhet az engedély az 5-11 évesek oltásának megkezdésére. Ma pedig össze is ült az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) különleges testülete, hogy eldöntsék, engedélyezik-e az 5-11 évesek Pfizer/BioNTech oltását - írja a hvg.hu. Az ügynökség megszavazta az endedélyezést, ez a döntés azt jelenti, hogy innentől a korosztályban a teljes Európai Unióban, így Magyarországon is alkalmazhatják a Pfizer vakcináját, ha a nemzeti hatóságok így döntenek.
A fiatalokat is érinti a járvány
Óriási sebességgel terjed ugyanis a vírus a kisiskolások között, egyre több osztály kerül karanténba, és a szülők is aggódnak gyerekeik egészségéért - volt, aki nyílt levélben kérte Kásler Miklóst, legyen igazolt azoknak a hiányzása, akiket elővigyázatosság miatt tartanak otthon a szölők.
A 12-15 évesek oltását még május végén engedélyezték az Európai Unióban, a kisebbek azonban eddig még nem kaphatták meg az oltást, ugyanis a klinikai kísérleteket először mindig felnőtteken végzik, a fiatalabb korosztály pedig csak később kerül sorra.
Van, ahol már egy ideje oltanak
Az Egyesült Államokban már november 4-e óta oltják az 5-11 éveseket: kisebb dózist kapnak, amely ennek ellenére ugyanolyan jó immunválaszt váltott ki, mint a normál vakcina.
Az eredmények tehát biztatóak, mégis sok szülő ódzkodik a vakcina beadatásától: legtöbben arra hivatkoznak, hogy a gyerekek úgyis enyhe tünetekkel vészelik át a fertőzést. Az egészségügyi szakértők mégis ajánlják a vakcina beadatását a kisebbeknek is, mert ez nemcsak a fertőzések számát csökkentheti, hanem a karantént és az iskolai szünetet is meg lehet előzni, illetve azt is, hogy a vírust szüleiknek vagy nagyszüleiknek adják át.