Egy friss tanulmányról számolt be Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa a Facebookon. Ebből kiderül, miért érdemes felvenni a maszkot iskolába, egyetemre, munkahelyre menet a buszon, villamoson.
Kemenesi Gábor Facebook-posztját a Telex szúrta ki. Abban egy friss dél-koreai tanulmányról írt, amely szerint a maszkviselés nagymértékben csökkenti a koronavírus-fertőzésnek kitettséget a tömegközlekedésben.
A Science Advances tudományos lapban közzétett tanulmány szerzői azt modellezték, hogy a maszkviselés és a távolságtartás hogyan hat a vírus terjedésére a tömegközlekedésben. „Kifejezetten csúcsidőszakra vonatkozóan, csak a távolságtartás alkalmazásakor 64 százalékkal csökkent a vírus átadása. Kizárólag maszkozásnál, távolságtartás nélkül – ez számít a leginkább életszerűnek egy buszon – 93,5 százalékos csökkenést lehet elérni a tanulmány szerint” – emeli ki a virológus.
„Ne feledjük, a légúti fertőzéseknél beszélhetünk „nagycseppes” és „aeroszolos” ürítésről is. A távolságtartás leginkább az előbbi kivédésére szolgál. A maszk azonban mindkettőt megfogja” – írja Kemenesi, aki szerint úgy kellene a maszkokra gondolnunk, mint a vakcinák melletti másik jelentős védelmi megoldásra.
A buszokon, villamosokon és más tömegközlekedési eszközökön nem kötelező maszkot viselni, viszont számos iskola és egyetem döntött úgy, hogy a zárt terekben kötelező a maszk.
...