Több százezer forint járhat vissza az idén érettségizett egyetemisták szüleinek is: itt vannak a részletek

Jár-e 2022-ben adó-visszatérítés azoknak a szülőknek, akiknek a gyermeke már elmúlt 18 éves, és májusban befejezte a gimnáziumot vagy a technikumot? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.

  • Szabó Fruzsina

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán részletes tájékoztatót találtok a 2022-es szja-visszatérítés szabályairól. „A jogosultság nem a gyermek életkorától függ, hanem attól, hogy a gyermek után jár-e családi kedvezmény. Ha a szülő 2021-ben akár csak egy napig jogosult volt a gyermek után családi kedvezményre, akkor jogosult a visszatérítésre is” – ez a válasz áll annál a kérdésnél, hogy a „gyermek” hány éves koráig jár az adó-visszatérítés.

Családi kedvezményt azok kapnak, akik családi pótlékot is. A jogszabály szerint a családi pótlék (vagyis az iskoláztatási támogatás) egészen addig jár, amíg a diák közoktatási intézményben tanul, vagyis az idén érettségizettek után csak a tanév végéig, június végén utalt az állam ilyen támogatást a szülőknek.

Ez azt jelenti, hogy akinek idén érettségizett a gyereke, idén ősszel családi adókedvezménnyel és iskoláztatási támogatással már nem számolhat, viszont 2022 februárjában megkapja az adó-visszatérítést.

Hozzászólások

Rekordjelentkezés, káoszos pontszámítás, brutális ponthatárok: ilyen volt a 2026-os felvételi

Soha ennyien nem próbáltak még bekerülni a magyar felsőoktatásba, mint idén: közel 140 ezren adták be jelentkezésüket a 2026-os felvételin. Miközben több területen nőtt az állami férőhelyek száma és rekordmagas érdeklődés érkezett egyes szakokra, a felvételizőknek idén sem volt könnyű dolguk: a pontszámítás szabályai sokakat megzavartak, többen pedig arra panaszkodtak, hogy a rendszerben később kevesebb pont jelent meg, mint korábban. Közben az ELTE, a Corvinus, a BME és a Pázmány népszerű képzésein idén is kiugróan magas ponthatárok születtek.

Teljesen vegyes a kép: így változtak a ponthatárok az óvodapedagógus-képzéseken

Van, ahol több tíz ponttal magasabb ponthatárral lehetett csak bekerülni, máshol viszont könnyebb volt bejutni, mint egy évvel ezelőtt. Az idei felvételi eredmények alapján az óvodapedagógus-képzéseken nagyon eltérően alakultak a ponthatárok: miközben az ELTE továbbra is vezeti a mezőnyt, több egyetemen jelentős emelkedés vagy éppen visszaesés látható a tavalyi adatokhoz képest.

Egy helyen a legnépszerűbb szakokon húzott ponthatárok

A legtöbb jelentkezőt ezúttal is a gazdasági, az orvosi, a társadalomtudományi és a jogi képzések vonzották. A Felvi adatai alapján nappali, államilag finanszírozott képzésre első helyen a legtöbben a gazdálkodási és menedzsment, az általános orvos, a pszichológia, a jogász, valamint a kereskedelem és marketing szakokat jelölték meg.