Nem minden gimnázium szervez szóbeli felvételit, mutatjuk a szabályokat

Nem minden középiskola szervez szóbeli vizsgát. Mutatjuk, mik a szabályok.

  • Bezzeg Hanna

Nemsokára indul a 2022-es középiskolai felvételi. Több intézmény holnapján már elérhető a felvételi tájékoztató - a gimnáziumoknak, szakgimnáziumoknak és technikumoknak október 20-ig kell közzétenniük ezeket az információkat. Hamarosan a nyílt napokat is megtartják, bár akadnak olyan intézmények, amelyek a járványhelyzet miatt csak online tájékoztatókat szerveznek.

A jelentkezés előtti nulladik lépés, hogy szerezzetek infót arról, milyen a felvételi eljárás a kiszemelt intézményben. Ez háromfajta lehet: a felvétel történhet kizárólag tanulmányi eredmény alapján, de vannak olyan intézmények is, amelyek a tanulmányi eredmény mellett központi írásbeli (esetenként szóbeli) vizsgát is szerveznek.

A szóbeli vizsga szervezésére szigorú szabályok vonatkoznak. Szóbeli vizsgát csak az a gimnázium vagy technikum szervezhet, amely kötelezővé teszi a központi írásbeli vizsgát, és ahol a felvételi évét megelőző három évben átlagosan kétszeres volt a túljelentkezés. A szóbeli vizsga eredménye az összpontszám maximum 25 százalékát adhatka - derül ki az Oktatási Hivatal tájékoztatójából.

Azt, hogy a választott iskolátok szervez-e szóbeli vizsgát, az adott intézmény felvételi tájékoztatójában nézhetitek meg.

 

 

 

Hozzászólások

Miközben a világ még vitázik, Kína már lépett: ezrével szünteti meg az egyetemi szakokat az AI miatt

Itthon javában zajlik az egyetemi felvételi, és rengetegen törik a fejüket, melyik szak ígér biztos jövőt – a világ nagy része még csak azon gondolkodik, hogyan szabjon utat a mesterséges intelligenciának a felsőoktatásban, és hol kellene gátat vetnie neki, hiszen sokakban él a félelem, hogy az AI a gazdaságtól a kultúráig egyszerűen mindenen átgázol. Kína azonban nem várakozik: négy év alatt 12 000, elavultnak ítélt képzést zárt be, és helyettük 10 200 új, túlnyomórészt AI-hoz és robotikához kötődő szakot indított.