Az oktatáskutató szerint akkora a pedagógushiány, hogy bármilyen szakos tanárt keresnek bármilyen óra megtartására.
Súlyos tanárhiánnyal küzdenek az iskolák, a koronavírus pedig azt is kétségessé teszi, hogy biztonságos-e egyáltalán a hagyományos tanév elindítása, a gyerekekre és a tanárokra nézve egyaránt.
„A jelenlegi közoktatási rendszer eldugja a tanárhiány jelentős részét. Nem engedik meg az iskolaigazgatóknak, hogy a hiányzó pedagógusok helyére újakat keressenek, elvitetik a problémát helyettesítésekkel, és jelentős részben nem kifizetett helyettesítésekkel” – ezt Radó Péter oktatáskutató mondta az ATV-nek.
A szakember szerint már akkora a baj, hogy az intézmények sokszor bármilyen szakos tanárt keresnek bármilyen óra megtartására. A kormány jogszabálymódosítással próbál javítani a helyzeten, lazít a követelményeken, de véleménye szerint megoldást nem ad.
Úgy látja, hogy a vírushelyzet tovább fokozhatja a hiányt és nagyobb veszélyt jelent, hogy a pedagógusok egymást fertőzhetik majd. Azért tartja ezt nagy problémának, mert a tanárok, pedagógusok nagy része idősebb, a veszélyeztetett korosztályba tartozik. Radó Péter hozzátette: a hiány legfőbb oka mégsem a nyugdíjba vonulás, hanem a pályaelhagyás.
Az oktatáskutató azt is elmondta, hogy a szülőknek is problémás a helyzet, hiszen aggódnak, hogy megfelelőek-e a körülmények az iskolákban ahhoz, hogy a gyermekek megkezdjék a tanévet.
A héten elkezdődött a 2020/2021-es tanév az általános- és középiskolákban, de az egyetemisták is hamarosan visszaülnek a padokba - már ahol lesz személyes oktatás. A tanévkezdéssel pedig az iskolával kapcsolatos teendők és határidők is sűrűsödnek. Éppen ezért most összeszedtük, hogy mi vár rátok ebben a hónapban.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|