Számos kritika jelent meg az új Nemzeti alaptantervvel kapcsolatban. Most megszólalt Takaró Mihály, irodalomtörténész, a NAT egyik szerzője is, akinek tetszik az új NAT.
A pénteken megjelent és gyakorlatilag titokban, szakmai egyeztetés nélkül készített NAT szerzői közé 2018-ban bekerült Takaró Mihály szerdán az M1-en beszélt az alaptantervről.
Arról az irodalomtörténészről van szó, aki maga is részt vett a NAT kidolgozásában, azonban a közmédia csatornáján adott interjújában, ezt sem ő, sem a riporter nem említi – hívja fel a figyelmet a 444.hu egy fontos részletre.
A változásokról Takaró Mihály úgy vélekedik, hogy „az irodalom és a történelem tantárgy oktatását megújult ismeretek és egészen modern módszerek jellemzik.” Azt emelte ki, hogy a legfontosabb változás, hogy a 20. századi magyar irodalmat Kárpát-medencei irodalomként kezeli az új NAT. Érdekes, ezzel szemben megemlíteni a Magyartanárok Egyesületének véleményét, mely pont arra hívja fel a figyelmet, hogy az új Nemzeti alaptanterv egyáltalán nem modern.
Magyar nyelv és irodalomból a változások olyan mérvűek, hogy valójában új NAT-ról kell beszélnünk - véli Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke. A hét végén megjelent Nemzeti alaptantervvel kapcsolatban folyamatosan érkeznek a szakmai egyesületek észrevételei, véleményei.
Az irodalomtörténész szerint az alaptanterv próbál elfogulatlan maradni és kiegyensúlyozottan a tekinteni a régió 20. századi magyar irodalmára. „Ezért kerültek bele erdélyi vagy felvidéki írók munkái, amelyek 1948 után kimaradtak az irodalmi kánonból” - mondta. A módszertan megújításáról elmondta, a "frontális tanítás" után rá kell térni a kooperatív tanításra, vagyis a csoportos feladatmegoldásra.
A pénteken megjelent új Nemzeti alaptanterv ellen eddig több szakmai szervezet és szakember is felszólalt, most pedig a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) tiltakozó akciót indított facebookon.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|