Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az LMP szerint törvénytelenségek övezik a budapesti Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium, valamint a kaposvári Toldi Lakótelepi Általános Iskola és Gimnázium bezárását, a szülők emiatt a bírósághoz, illetve az oktatási ombudsmanhoz fordulnak.
Osztolykán Ágnes, az Országgyűlés oktatási, tudományos és kutatási bizottságának LMP-s alelnöke és Moldován László VII. kerületi LMP-s önkormányzati képviselő közleménye szerint a két iskolát azért akarták bezárni, mert túl nyitott a szellemiségük, és mert az Orbán-kormány korlátozni tervezi a gimnáziumban továbbtanulók létszámát. A Janikovszky iskola bezárásáról és a budapesti kormányhivatal döntéséről itt olvashatsz
Az LMP hónapokkal ezelőtt javaslatot tett egy Nemzeti Iskolamentő Alap létrehozására, amely szerintük átmeneti megoldást jelentett volna, de a Fidesz ezt nem támogatta. Akkor figyelmeztettek: nagy kihasználtsággal működő, gyermekközpontú pedagógiai programot megvalósító, népszerű iskolák sorát zárták be, szabálytalanul.
Azt írják: közülük kettőnek, a budapesti Janikovszkynak és a kaposvári Toldinak az ügye szimbolikussá vált, "mert magába sűrítette a tekintélyuralmi oktatáspolitika minden hibáját, de egyúttal – a diákok, szülők részéről – a civil társadalom, a társadalmi részvétel minden erényét is".
A párt szerint a két iskola sorsa előrevetítette azt az oktatáspolitikát, amit az Orbán-kormány megvalósítani tervez. A Janikovszkyban jól megfértek egymással a hátrányos helyzetű és középosztálybeli szülők gyerekei, és jól is teljesítettek. A készülő új közoktatási törvény, valamint a kormány és az Országos Cigányönkormányzat között aláírt megállapodás ezzel szemben egy másik modellt helyez előtérbe: a hátrányos helyzetűek elkülönítését, külön, úgynevezett "kis létszámú" osztályokban történő felzárkóztatását. Erzsébetvárosban is ezt akarják megvalósítani, akár még a jól és hatékonyan működő iskolaközösségek szétrombolása árán is. A Janikovszkyba járó gyerekek szülei ezért bírósághoz fordulnak - áll a közleményben.
Az LMP szerint Kaposváron a fideszes polgármester már hónapokkal ezelőtt nyíltan bevallotta azt, amit augusztusban a Nemzetgazdasági Minisztérium a szakképzés újjászervezése ürügyén hozott nyilvánosságra: a cél a gimnáziumi férőhelyek számának drasztikus csökkentése. "Pedig a Toldi bezárása körüli anomáliák és az ügyben a megyei kormányhivatal részéről eljáró személy érintettsége még a Közigazgatási Minisztérium számára is kínos volt". A minisztérium helyt adott a szülők felülvizsgálati kérelmének, és az iskolabezárás ismételt vizsgálatára utasította a kormányhivatalt. A bizonytalanságban tartott szülők és gyerekek azonban néhány nappal a tanév kezdete előtt még mindig hiába várnak az eredményre, ezért a kaposvári szülők az oktatási ombudsmanhoz fordultak - olvasható a közleményben.
Kaposvár közgyűlése április végén döntött úgy, hogy megszünteti a Toldit, és az oktatást két másik intézménybe integrálja. Az átszervezés ellen a szülők és diákok fórumokon, demonstrációval, éhségsztrájkkal és beadványokkal tiltakoztak. A VII. kerületi önkormányzat májusban döntött arról, hogy bezárja a Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnáziumot. Akkor az önkormányzat épülete előtt a szülők és támogatóik tiltakoztak a bezárás ellen.