szerző:
Eduline

Salgótarján idei költségvetését 1,6 milliárd forintos hiánnyal és megtakarításokat eredményező intézkedési tervvel fogadták el csütörtökön. Eszerint megszüntetnek egy óvodát és két általános iskolát is.

A közgyűlés ülésén nemcsak a javaslatról, hanem még a megfogalmazásról is vita alakult ki, miután Székyné Sztrémi Melinda (Fidesz) polgármester kijelentette: hangulatkeltő az "iskolabezárás", "óvodabezárás" kifejezés, és helyesen arról van szó, hogy a Napsugár óvoda, a Rákóczi Ferenc és a Bóna Kovács Károly iskola épületeit "kivonják a rendszerből" szeptembertől. A

Az Összefogás a Salgótarjáni II. Rákóczi Ferenc Tagiskoláért Civil Mozgalom képviselői - akik korábban tüntetést is szerveztek a városháza előtt az iskolabezárások miatt - a közgyűlésen transzparenseket tartottak a városvezetők felé ezekkel a feliratokkal: "A hazugságból soha semmi jó nem származik", "Aki a múltat nem becsüli, annak jövője sincs", "Kérdezni akkor is fontos, ha senki nem felel". Idén is több városi és kistelepülési iskolát szüntetnek meg, a szeptembertől nem működő iskolák listáját itt találod.

Több mint ezer üres hely van a salgótarjáni iskolákban

A polgármester azt mondta, az önkormányzat felelős gazdálkodást folytatott az elmúlt négy évben, mégis súlyos döntéseket kell most meghoznia.
Az óvodákban 150 körüli, az általános iskolákban az ezret is meghaladja az üres helyek száma, és pazarló gazdálkodással nem lehet tovább fenntartani a jelenlegi salgótarjáni intézményhálózatot - tette hozzá. Kitért arra is, hogy az iskolások jobb körülmények közé kerülnek majd a felújított Kodály és Petőfi tagiskolákban.

A három intézmény megszüntetésével 2011-ben és 2012-ben összesen 109 millió forintot takarítanak meg. Salgótarján 12 milliárd forintos költségvetésében 1,6 milliárd forint a működési hiány, ezt egymilliárd forint éven belüli és 600 millió forint éven túli lejáratú hitelfelvétellel fedezik. Mint Gaál Zoltán jegyző közölte, ez a mérték már kockázatos, mert túllépi a törvényben rögzített felső határt.

A költségvetéssel elfogadott 11 pontos intézkedési terv 54 ember elbocsátását is tartalmazza, közülük 12-en most óvodában, 23-an általános iskolában dolgoznak. Része az intézkedésnek, hogy megvizsgálják az önkormányzati cégek hatékonyságát, szó van benne két oktatási intézmény egyesítési lehetőségéről és arról is, hogy az önkormányzat felmondja tagsági viszonyát különféle szervezetekben, ha az előny nincs arányban a tagdíj mértékével. A csomagtól 300 millió forintos megtakarítást várnak.

A költségvetés 16 százalékát fordítják fejlesztésekre, a legjelentősebb ezek között a szociális városrehabilitáció és a Kodály tagiskola felújítása.

MTI