szerző:
Eduline

A Miami Egyetem legfrissebb tanulmánya szerint a fizikai vonzerő, a személyiség, és az ápoltság nagyban meghatározza a főiskolai érdemjegyet, és előrevetíti a kollégák közötti népszerűséget, illetve a jövő sikerét a munkaerőpiacon.

A személyes jellemvonások vajon mennyire befolyásolják az iskolai sikereket? A külső megjelenés mely dimenziója az, amely meghatározza a tanulmányi eredményeket? Ezekre a kérdésekre adott választ a University of Miami Health Economics Research Group új tanulmánya. Ez az első olyan kutatás, amely azt bizonyítja, hogy nem csak az ész játszik fontos szerepet a főiskolai eredményekben.

 

A közgazdászok azt már kielemezték, hogy a szépségnek milyen hatása van az alkalmazásra, a jövedelemre, a termelékenységre, illetve mennyire befolyásolja egy politikus megválasztását. Mint kiderült, hogy az iskolai évek során a szépség vagy annak hiányából eredő tanári odafigyelés és jutalmazásbeli eltérések a munkaerőpiacon bizony halmozottan jelentkeznek.

 

Az új tanulmány pontos részleteit a Labour Economics következő száma tartalmazza – a kutatási terület másfajta perspektíváját megmutatva, hiszen egészen idáig leginkább csak a felnőttekre koncentráltak az ilyen jellegű vizsgálódások során. Ennek érdekében diákok három tulajdonságát – fizikai vonzerő, egyéniség, ápoltság – elemezték a tanulmányi átlagaikkal összefüggésben. „Az elsődleges cél az volt, hogy meghatározzák, ezek közül melyik befolyásolja leginkább az iskolai sikereket” – mondta Michael T. French, a UM College of Arts and Sciences közgazdász professzora, a tanulmány egyik szerzője.

 

„Számos tanulmány bebizonyította már, hogy a külső megjelenésnek nagy szerepe van a munkaerőpiacon és az elért jövedelemben mind a férfiak, mind a nők esetében. Ezért is lepődtünk meg azon, hogy az iskolai jegyekre bizony nem a külcsín hatott a legerősebben. Az ápoltság, és a személyiség sokkal inkább meghatározó volt az elért eredményekben, akár fiúkról, akár lányokról volt szó.”

 

Összességében leszögezhető, hogy a tanulmányi teljesítményt számos dolog befolyásolja, az egyéni, családi, iskolai, és környezeti tényezők mind egyszerre hatnak az előmenetelre.

 

A kutatás főbb megállapításai:

- a külső vonzerő pozitívan hat a jegyekre, mind a két nem esetében, de csak ha mást nem vesznek figyelembe

- ha a külső vonzerőt az egyéniséggel és az ápoltsággal együtt értékelik, a külcsín pozitív hatása negatívba fordul

- a fiúk esetében a tudás mellett az ápoltság a legfontosabb tényezője a jegyek alakulásának

- a lányok esetében a személyiség lehet perdöntő

- a fehérek mindig jobb jegyeket kapnak