Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az Európai Biztonsági és Védelmi Akadémia (European Security and Defence College, ESDC) égisze alatt február 2-6-án, Brüsszelben került sor a 15. ESDP orientációs kurzusra
Az Akadémiát, amely mindössze egy kis titkárságból álló „virtuális” oktatási intézmény, az Európai Unió annak érdekében hozta létre, hogy hozzájáruljon egy közös, európai stratégiai gondolkodás kialakításához az európai biztonság- és védelempolitikát (ESDP) érintő kérdésekben. E cél elérésében az Akadémia egyik fő tevékenysége hagyományosan az úgynevezett orientációs kurzusok szervezése, amelyeken a tagállamok, az uniós intézmények, meghívott harmadik államok és nemzetközi intézmények olyan képviselői kapnak egy hetes alapképzést az európai biztonság- és védelempolitikáról, akik munkájuk során részben vagy teljes mértékben az ESDP-vel foglalkoznak. Mivel az Európai Biztonsági és Védelmi Akadémia sem megfelelő apparátussal, sem saját oktatói bázissal nem rendelkezik, akadémiai tanéveit a tagállamok „töltik fel” kurzusokkal, amelyek szervezésében az ESDC egyfajta brüsszeli közvetítő szerepét játssza.
Az idei tanév négy orientációs kurzusa közül a harmadik szervezésének feladatát Magyarország felajánlása értelmében a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem kapta; az ESDC fennállása óta ez volt a második eset, hogy Magyarország közreműködött orientációs tanfolyam szervezésben. A tanfolyam tudományos vezetője Prof. Dr. Gazdag Ferenc, a Biztonság- és Védelempolitikai Tanszék vezetője volt; a tanfolyamot kurzusigazgatóként Dr. Ujj András ezredes, tudományos rektorhelyettes irányította a helyszínen, segítői Takács Judit, a ZMNE SVKI tudományos munkatársa, valamint Forgács Balázs főhadnagy, a Biztonság- és Védelempolitikai Tanszék tanára voltak. A kurzus 61 hallgatója közül tízen különböző EU-intézményektől, négyen harmadik államokból érkeztek, a többiek 21 uniós tagállamot képviseltek. Az előadók elsősorban az európai kül-, biztonság- és védelempolitikában érintett brüsszeli uniós szervek munkatársai voltak. A szervezők – annak érdekében, hogy hangsúlyozzák a tanfolyam magyar szervezésének tényét – három magyar előadót is felkértek. Horváth Gábor dandártábornok, az EU katonai törzsének koncepciókkal és képességfejlesztéssel foglalkozó igazgatója az ESDP katonai struktúráiról; Martinusz Zoltán, a Magyarország NATO melletti nagykövete az EU-NATO kapcsolatokról, Varga Imre szarajevói magyar nagykövet pedig az EU bosznia-hercegovinai tevékenységéről tartott előadást.