65 merész témaválasztású, független produkciót mutatnak be a csütörtökön kezdődő Titanic Nemzetközi Filmfesztiválon. Magyarország e pillanatban legfontosabb nemzetközi filmes fesztiválja április 13-ig tart.
Az április 13-ig tartó filmes seregszemlén a két új szekció, a Mexikói mozaik és a Japán-tenger mellett A zene mindenkié, A francia zátonyok, Az Amerika felfedezése, A bűn mélysége, A világkörüli út, A tajtékos napok, valamint A filmdokk című tematikus blokkban vetítik a világ kortárs filmtermésének legaktuálisabb művész-, kultusz-, botrány- és dokumentumfilmjeit.
A fesztivál háromfős nemzetközi zsűrijének tagjai között van Mundruczó Kornél magyar filmrendező is. Érdekesség, hogy a mustrán négy kortárs mexikói alkotást is vetítenek, közülük pedig egy, Francisco Franco rendezése, a Felégetett hidak indul a 10 ezer euró (2 millió 500 ezer forint) értékű Hullámtörők-díjért. Az alkotásokkal öt fiatal rendező mutatja be tudását, technikáját, mondanivalóját.
A japán filmes szekció arról árulkodik, hogy a japán filmipar az elmúlt években nagy fejlődésnek indult. A japán nagyvárosokban egyre több többtermes mozi épül, a televíziós csatornák támogatják a produkciók létrejöttét, bár ebből nem mindig művészi igényű munkák jönnek létre, hanem sokkal inkább a szórakoztatás kerül előtérbe.
A Hullámtörők-díjért nyolc alkotás száll versenybe: Jeff Nichols amerikai rendező Fegyverek és emberek című filmje, a japán Hitoshi Yazaki Szamócás süti című munkája, az orosz Aszlan Galazov Megjöttek a fecskék című produkciója, az izlandi Baltasar Kormakur rendezése, a Vérvonal, a francia Serge Bozon La France című műve, a svéd Tomas Alfredson Engedj be! című filmje, a dán Ole Bornedal munkája, a Csak egy szerelmesfilm, valamint Francisco Franco Felégetett hidak című mozgóképe.
A filmfesztiválon olyan egzotikus, filmjeiről kevéssé ismert országok is képviseltetik magukat, mint a Fülöp-szigetek, Izland, Guatemala vagy Kazahsztán. A seregszemle 11 napja alatt Budapest közönsége a film készítőivel is találkozhat, itt lesz többek között Jeff Nichols, Aszlan Galazov, Serge Bozon, Tomas Alfredson, valamint Francisco Franco, de a magyar fővárosba látogat a Vietnamból érkező Aranysárkány-díjas Ngo Quang Hai is, illetve a cannes-i Arany Pálmáért háromszor versenybe szálló francia Olivier Assayas, aki Bording Gate című munkáját mutatja be a mustrán.
A helyszínek: Uránia Nemzeti Filmszínház, Toldi mozi, Vörösmarty mozi, Örökmozgó Filmmúzeum.
(Forrás: hvg.hu)