A mesterképzések szélesebb kínálatával a választás is nehezebbé vált. Nem kérdés, hogy egy mesterszintű diplomával elmélyültebb és alaposabb tudást lehet szerezni, mint egy alapszakos végzettséggel, néhány szakma gyakorlásához pedig egyenesen elengedhetetlen az MSc/MA diploma. Hogy válasszunk a meghirdetett képzések közül?
Az első lépés a megfelelő választáshoz, hogy el kell döntenie a jelentkezőnek, melyik tudományterülten belül szeretné elsajátítani az áhított szakmát. A meghirdetett képzések között találkozhat a felvételiző pár idegenül csengő szakmegnevezéssel, érdemes tehát a lehetséges szakok képzési tárgyait áttekinteni, érdeklődni az újonnan induló, vagy csak más megnevezés alá tartozó képzésekről. Ilyen lehet például a tanári képzésben elsajátítható gyermekvédelem, vagy a matematikaképzéshez kapcsolódó gazdasági matematika irány, esetleg a bölcsészettudományi alapozású humán szervezői tevékenység.
Egyes intézmények által meghirdetett azonos nevű képzések alatt más-más hangsúlyokat kapnak egyes szakok, részben más tartalmakkal zajlik a képzés. Ezért javasolt a kiválasztott szakokat felvonultató intézmények nyílt napjaira ellátogatni, hiszen ezek a rendezvények szolgálnak leghitelesebb forrásként a saját benyomások és részletes információk megszerzésében.
A jelentkezéseknél mérlegelni kell, hogy a korábban alapképzésben, vagy még a régi oktatási rendszerben megszerzett felsőfokú oklevél feljogosítja-e a felvételizőt a kinézett mesterszakra való jelentkezésre. Különösen oda kell figyelniük azoknak, akik még nem kreditrendszerben szerezték meg diplomájukat.
A korábban főiskolai végzettséget szerzők számára óriási lehetőség az idei mesterképzések jelentkezési időszaka, hiszen már szép számmal hirdettek meg MA és MSc képzéseket az intézmények, az alapképzésben tanulók döntő többsége azonban még nem szerzi meg BA/BSc diplomáját ebben az évben.
Nem árt, ha a jelentkezők végiggondolják, rögtön szeretnének-e belevágni a továbbtanulásba, vagy pár év munkatapasztalat-szerzést követően tisztázódnak csak jövőbeni céljaik. Fontos továbbá, hogy a felvételizők számoljanak a mesterképzések anyagi terheivel, ehhez sok esetben pontos kalkuláció szükséges.
A megfelelő döntéshez fontos, hogy körültekintően vizsgáljuk meg a lehetséges intézmények infrastrukturális felszereltségét, a hallgatói életét, az intézmény által nyújtott gyakorlati és ösztöndíj-lehetőségeket. Ebben a kérdésben a legbiztosabb forrást az intézmények karrier-irodái és végzős hallgatói, kortárs segítői jelenthetik. Különböző szempontok szerinti összehasonlításokhoz a felvi.hu rangsor szolgáltatás is hasznos lehet.
(
www.edupress.hu)