Lezárult a felsőoktatási jelentkezési időszak azok számára, akik alapképzésben, felsőfokú szakképzésben, vagy egységes, osztatlan képzésben szeretnék megkezdeni tanulmányaikat szeptembertől. A mesterképzésre jelentkezőknek azonban még még van idejük eldönteni, hogy hova felvételizzenek. Nekik március 17-e a jelentkezési határidő. Összesen 98 különböző mesterszak indul 24 állami- és magánintézményben, és további hét egyházi és két külföldi intézményben.
Jövőre végez az első évfolyam, akik a 2005-ben bevezetett kétciklusú képzési rendszerben kezdték meg felsőoktatási tanulmányaikat. Ennek ellenére idén már szép számban hirdettek meg az egyetemek és főiskolák mesterképzéseket, 98 szak közül választhatnak a korábbi egyetemi, főiskolai vagy alapképzésben szerzett diplomával rendelkezők. 2008-ban 3500 helyet különített el a kormány államilag támogatott mesterképzéses helyre, jövőre ez várhatóan a sokszorosára növekszik majd.
Műszaki szakemberekre nagy igény mutatkozik a munkaerőpiacon, és bár a felvételi statisztikák szerint tavaly nem ez a tudományterület járt az élen, mégis előkelő helyet foglalt el, szakemberek pedig azt prognosztizálják, idén még többen választják majd a műszaki képzések valamelyikét. Az ország egyik legnagyobb presztízsű műszaki képzést nyújtó fővárosi egyeteme, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 17 különböző mesterszakot kínál a továbbtanulóknak, míg a Budapesti Műszaki Főiskola további négy mesterképzést hirdetett meg, köztük az alapképzésben nagy érdeklődét kiváltó mérnök-informatikus mesterképzést is.
A négy féléves képzés két szakirány-lehetőséget kínál, az alkalmazás menedzsment és az integrált intelligens rendszerek között választhatnak a hallgatók. A mesterszakon 120 kredit elvégzésével szerezhető meg a mesterfokú diploma, ezt követően doktori képzésben vehetnek részt a hallgatók. A 120 kreditet a 27 kreditpontot érő alapozó ismeretek, 22 pontot érő szakmai törzsanyag, a 25 pontot érő szakirányú ismeretek, 6 kreditet érő választható tárgyak és a 30 kreditet érő diplomamunka alkotja - mondta dr. Gáti József a főiskola kancellárja. Gáti szerint a főiskola mindkét szakiránnyal kurrens specializációs lehetőséget kínál a hallgatóknak, a szakirányok tervezői, kutatói, fejlesztési, tehát önálló mérnöki feladatok ellátására irányulnak. "A szak előfeltétele egy alapképzésben szerzett oklevél és egy idegennyelv biztos ismerete" - mondta a kancellár. Többek mellett a miskolci, a debreceni, a veszprémi, a pécsi egyetem is hirdet műszaki képzést, valamivel kevesebbet, de ezekben az intézményekben is válogathatnak a felvételizők a műszaki képzések közül.
A gazdaságtudományi képzési terület az elmúlt évben a legnépszerűbb tudományterület volt a felvételizők körében. Számos intézmény bővítette képzési kínálatát valamilyen közgazdász szakkal, a legtöbb jelentkezőt vonzó ezek közül a nemzetközi gazdálkodás, a gazdálkodás és menedzsment és a turizmus és vendéglátás szak volt tavaly. Ezen alapszakokra épülő mesterszakokat a Budapesti Corvinus Egyetemtől kezdve a Szegedi Tudományegyetem át a Heller Farkas és a Zsigmond Király Főiskoláig több intézmény is indít már az idei évtől.
A társadalomtudományi területen indított mesterszakok szintén az alapképzésben népszerű szakokra épülnek. Nemzetközi tanulmányok mesterképzést például három helyen tanulhatnak a hallgatók, a Budapesti Corvinus Egyetemen, a veszprémi Pannon Egyetemen és a budapesti Zsigmond Király Főiskolán (ZSKF). Szatmári Péter, a ZSKF általános rektorhelyettese szerint egy dinamikusan fejlődő intézmény is fel tudja venni a versenyt a nagy hagyományú intézményekkel, ha a képzésen belül megtalálja azokat a specifikumokat, amelyekkel felkelti a hallgatók érdeklődését.
A Zsigmond Király Főiskola diplomáciai szakiránnyal is várja a hallgatókat a nemzetközi tanulmányok mesterszakon. "Az intézmény diplomáciai kapcsolatai, az Európai Parlamenttel és az EU egész intézményrendszerével történő szoros együttműködés hívta életre a szakirány kidolgozását" - mondta Szatmári. A diplomáciai szakirányon belül a hallgatók a sportdiplomáciától kezdve a kultúrdiplomácián át több szakterülettel ismerkedhetnek meg. A szakra azok jelentkezhetnek, akik két középfokú, szakmai ismeretekkel bővített nyelvvizsgával, valamint egy felsőfokú végzettséggel rendelkeznek. "Kiscsoportos, gyakorlatias, elitképzés jellemzi az oktatást a nemzetközi tanulmányok mesterszakon, amit a MTA Politikai Intézetével folytatott szoros szakmai együttműködés is segít" - mondta a ZSKF általános rektorhelyettese.
Bővebb információ a
www.felvi.hu oldalon található.
(
www.edupress.hu)