Pusztán a gyártók tisztességén múlik, mit árulnak étrend-kiegészítő címén, azok tartalmát egyetlen hivatal sem ellenőrzi - derült ki a világszenzációként tálalt magyar "őssejtfokozó kapszula" kapcsán.
.
Néhány hónap alatt bűnügy lett a világraszólónak titulált magyar találmányból: a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) titkárának feljelentése alapján, emberen végezhető kutatás szabályainak megsértése gyanújával nyomoz az "őssejtfokozó kapszula" (HVG, 2007. szeptember 1.) ügyében. Tiltott emberkísérletek nyomát eddig nem találta a rendőrség, az ügy iratait lapzártánkkor a Baranya Megyei Főügyészségen vizsgálták.
A kapszulák
© Fazekas István
|
|
Az őssejtkutatás nem véletlenül aktuális slágertéma az orvostudományban, az ugyanis - némi egyszerűsítéssel - valamennyi szövet "előállítására" képes lehet. Hogy a kékalga jó hatással van a szervezet őssejttermelő képességére, arra egy kanadai kutató jött rá. Ezt gondolta tovább állítása szerint a fizikatanárból lett étrend-kiegészítő-gyáros Szabó László, a Crystal Institute Kft. (CI) tulajdonos-ügyvezetője.
"Egy órán belül legalább 50 százalékkal több őssejtünk lehet" - ezt hirdeti egy gyógyszertárban terjesztett füzetecskében a kapszula gyártója, hozzátéve: "Az őssejttáplálás segít úrrá lenni az öregedési folyamatokon." Szabó májusban a Népszavában ennél is tovább ment. A több mint száz önkéntesen végzett "humán megfigyelés" eredményeire hivatkozva közölte (és nyilatkozatát azóta sem helyesbítette), többször előfordult, hogy a páciensek letették többdioptriás szemüvegüket, egy szklerózis multiplexben szenvedő, járóképtelen nő pedig segítség nélkül meg tudta emelni a lábát. A kapszula iránt van is kereslet: egy újbudai kis patikában a HVG-nek azt mondták, az első napon eladták a készlet felét.
Szabó László
© Fazekas István
|
A Szabó által kifejlesztett és a Pécsi Tudományegyetem - a vállalkozó által is támogatott - Orvosi Népegészségtani Intézetének laboratóriumában állatkísérletben tesztelt kapszula kizárólag természetes anyagokból, például barna-, kék- és zöldmoszatból, cápaporcból, kendermagból, fokhagymából és kukoricabajuszból áll. A "csodaszert" étrend-kiegészítőként jegyeztették be, vagyis bárhol árusítható. Igaz, így nem lehet(ne) ráírni, hogy növeli az őssejtek számát. "Hülyén érezné magát a fokhagyma és a kendermag, ha most törzskönyveznék az Országos Gyógyszerészeti Intézetben" - utalt a természetes összetevőkre Szabó, ezzel magyarázva, miért nem gyógyszerként vezették be a gyógyhatásával hirdetett terméket.
Lehet erre más magyarázat is: az étrendkiegészítőket nem kell engedélyeztetni. Magyarország uniós csatlakozása óta az áruk szabad áramlásának követelménye miatt a forgalmazóknak csak be kell jelenteniük a terméket az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézetnél (OÉTI). Ott pusztán azt vizsgálják, azt is csak papírokból, hogy a termék megfelel-e az étrend-kiegészítőkre vonatkozó rendelet követelményeinek: vagyis abban vitaminok és ásványi anyagok, vagy egyéb, élettani hatású anyagok vannak-e. A 60 darabos kiszerelésben 29,7 ezer forintért kínált "csodaszernek" már bedőlt, és magukat becsapottnak érző fogyasztók így aztán hiába ostromolják az OÉTI-t.
Második oldal (Oldaltörés)
"Nagyon érdekes lenne, de nincs rá semmi bizonyíték" - értékelte Szabó állítólagos eredményeit a HVG-nek Sarkadi Balázs, az akadémia Membránbiológiai és Immunkórtani Kutatócsoportjának vezetője. Hozzátéve, az egészséges embernek nincs szüksége arra, hogy fokozzák az őssejtermelését. Amivel amúgy még kárt is okozhatnak, mert a daganatos sejtek is burjánzani kezdhetnek - mondta a kutató. "A májusban kezdett állatkísérletek eredményeit ősszel két kongresszuson is bemutatjuk" - ígérte a HVG-nek Ember István, a pécsi egyetemi intézet (etikai vétségért egyébként egyszer már elmarasztalt) vezetője, aki megerősítette, ígéretes eredményekre jutottak az állatkísérletek során.
Az őssejtfokozó kapszula interneten hirdetett OÉTI-száma lapzártánkkor nem szerepelt az élelmiszer-biztonsági intézet nyilvántartásában, ami elvben azt jelentené, a készítményt nem lenne szabad árusítani. A gyógyszertári polcokon mégis megtalálható. Az ETT amúgy az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) intézkedését is kérte, de hiába. "Csak abban az esetben tudunk eljárni, ha egy étrend-kiegészítőről kiderül, veszélyt jelent az egészségre" - indokolta visszafogottságukat a HVG-nek Faludi Gábor, az OTH közegészségügyi főosztályának helyettes vezetője. A kapszula hatása és esetleges mellékhatása azonban még ismeretlen. "A tisztifőorvosi hivatalnak arra nincs pénze, hogy a forgalmazó helyett elvégezze a szükséges kutatásokat" - tette hozzá Faludi. A fogyasztók megtévesztése miatt bírságolhatna a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, de - mint Kathy Attila szóvivő fogalmazott - mivel hivatalosan még nem szerzett tudomást a termékről, nem is lépett az ügyben. A Gazdasági Versenyhivatalban pedig egyelőre csak azt vizsgálják, hogy vizsgálódhatnak-e.
Szabó és a cége egyébként nem ismeretlen a hatóságok előtt: 2005-ben a versenyhivatal tízmillió forintra bírságolta a CI Kft.-t, többek között azért, mert sikeres állatkísérletekre hivatkozva azt állította hirdetésekben, hogy "Napi több millió rákos sejt pusztul el a Flavin 7 segítségével", ám a gyümölcslé-koncentrátum gyógyhatását nem tudták igazolni. Ráadásul a cég visszaeső volt: a Nap Kristály Flavin 7 nevű termékkel már 2002-ben megtévesztette a fogyasztókat, amit akkor hárommillió forintos bírsággal úszott meg.
PÁLMAI ERIKA