Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Megszólalt CEU-ügyben Klinghammer István volt felsőoktatási államtitkára, akit - mondta a Magyar Időknek - "meglepett", hogy a New York-i egyetem "tulajdonképpen nem létezik".
"A CEU körül a legnagyobb zavart az okozza, hogy mindenki azt hitte, egy kéttornyú egyetemről van szó" – mondta a lap kérdésére Klinghammer István akadémikus, aki 2013 és 2014 között felsőoktatásért felelős államtitkár volt.
Mint mondta, ő azt gondolta, hogy az egyik torony New Yorkban van, ez a CEU, a másik Magyarországon, ez a Közép-európai Egyetem. Szavai szerint ő úgy tudta, hogy a New York-i egyetem licencével Magyarországon létrehoztak egy, a magyar törvények alapján működő, alapképzést nem adó posztgraduális egyetemet.
"Ami engem a kirobbant ügy kapcsán meglepett, hogy az amerikai torony, amely biztosítja a licencet, tulajdonképpen nem létezik" – jelentette ki a professzor, hozzátéve: "a kérdés az, hogy egy itt működő és itt bejegyzett egyetem kiadhat-e diplomát a nem létező amerikai alapján. Az ellentmondás feloldása az egyetem rektorának feladata lenne". Szerint az itthon bejegyzett Közép-európai Egyetemet senki nem akarja megszüntetni, mert a probléma a CEU-val van.
A köztársasági elnök ma tart rendhagyó órát a gimiben, ahol már korábban felszólaltak a lex CEU ellen. Mint mi is megírtuk, Áder János köztársasági elnök ma rendhagyó órát tartana az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumában. Korábban a gimiben már közzétettek egy, a lex CEU-t elítélő nyilatkozatot, így eleve érdekesnek ígérkezett a látogatás.
"Csak találgatni tudok abban a tekintetben, hogy miért kellett annak idején ebben a furcsa formában létrehoznia Soros Györgynek az egyetemet. Ennek több oka is lehetett. Így olcsóbb volt az alapítás, mintha New Yorkban kellett volna létrehozni. A másik ok az lehetett, hogy sok hallgató hazánkban könnyebben kaphatott tartózkodási engedélyt, mintha New Yorkban folyt volna az oktatás, a harmadik pedig, hogy ez a képzés a kelet-közép-európai, a balkáni és a volt szovjet államok értelmiségének a társadalomtudományi továbbképzését célozta meg egy bizonyos világnézet alapján, és hazánk kétségkívül közelebb volt ezekhez a területekhez, mint New York" – fejtette ki Klinghammer István.
A Central European University (CEU) a tárgyalások megkezdésére szólította fel a kormányt közleményében. Mint írták, a felsőoktatáshoz értő szakértők bevonásával folytatott párbeszédre van szükség. Az intézmény rámutatott: a felsőoktatási törvényjavaslat első megjelenése óta mindvégig azt kérték a kormánytól, kezdjen jóhiszemű párbeszédet, amelynek célja az lenne, hogy mindkét fél részére elfogadható megoldást találjanak, amely lehetővé teszi a munka folytatását Magyarországon.