Az ösztöndíjak nagy részét csak az állami ösztöndíjas hallgatók pályázhatják meg, ami plusz érvágás az önköltséges diákoknak. Most összeszedtük azokat az ösztöndíjakat, amelyek rajtuk is sokat segíthetnek.
Köztársasági ösztöndíj
Akkor pályázhatjátok meg, ha nappali tagozatra jártok alap-, mester- vagy osztatlan képzésen, és már legalább két félévre beiratkoztatok, illetve legalább 55 kreditet szereztetek. Az elbírálásnál figyelembe veszik, ha végeztetek valamilyen tudományos munkát (például publikációt vagy OTDK-tanulmányt írtatok), vagy kiemelkedő a közéleti és sportteljesítményetek. Az ösztöndíj összege havi 34 ezer forint, amit két félévig folyósítanak. Részletes összefoglalónkat itt olvashatjátok.
Bursa Hungarica
Erre a támogatásra hátrányos helyzetű, nappali tagozatos, alap- vagy mesterszakos, osztatlan képzésben és felsőfokú szakképzésben részt vevő hallgatók pályázhatnak. Végzős gimnazisták, és jövőre felvételizők is jelentkezhetnek, ők azután kapják meg a támogatást, hogy bekerültek.
Az ösztöndíj egy részét a lakhelyetek szerinti települési vagy megyei önkormányzat, a másik felét az egyetem vagy főiskola állja, így havi 5-6 ezer forintot kaphattok, maximum három évig. A részleteket az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő honlapján találjátok, a pályázatokat mindig ősszel írják ki. Augusztusban jön a feketeleves: ennyit kell fizetni az egyetemi évkezdésért.
Út a felsőoktatásba
Erre a támogatásra is hátrányos helyzetű, kiemelten pedig a roma hallgatók jogosultak. Kétféle ösztöndíjat pályázhattok meg: szabadon felhasználható, havi 20 ezer forintos pénztámogatást, vagy félévenként legfeljebb 220 ezer forintos tandíjtámogatást. Az ösztöndíjat két féléven keresztül folyósítják. További információkat cikkünkből és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő honlapjáról szerezhettek. A következő tanévre szóló pályázatot várhatóan augusztusban írják ki.
Klebelsberg Képzési Ösztöndíj
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) ösztöndíjára azok a tanári szakokon hallgatók pályázhatnak, akik elérik a megjelölt tanulmányi átlagot. Ezzel egy félévig havi 25-75 ezer forintos támogatást nyerhettek el, amelyet a tanulmányi eredményeitek alapján meghosszabbíthattok. Az ösztöndíj összege attól függ, milyen szakos tanárnak készültök, ha például két bölcsész szakotok van, akkor maximum havi 50 ezer forintot kaphattok. További infókért olvassátok el cikkünket, vagy nézzétek meg a Klik honlapját.
Intézményi ösztöndíjak
A felsoroltakon túl több egyetem és főiskola kínál ösztöndíjakat kifejezetten önköltséges hallgatók számára. A Budapesti Kommunikációs Főiskolán például 50 százalékos tandíj-kedvezményt kapnak az évfolyamelsők, a Budapesti Corvinus Egyetemen pedig a tandíj minimum 15 százalékának megfelelő kompenzációs támogatást adnak a sikeres pályázóknak. Ennyiért lehet lakást bérelni az egyetemvárosokban.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|