szerző:
Eduline

Ha a listaügy, a matricázás és az egyetemfoglalás egy vidéki főiskolán történt volna, akkor senkit sem érdekelt volna...

Ha a listaügy, a matricázás és az egyetemfoglalás egy vidéki főiskolán történt volna, akkor senkit sem érdekelt volna - mondta Dezső Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Bölcsészettudományi Karának dékánja az Indexnek. A dékán szerint a kart rengeteg negatív hatás érte, de ahogy "összezárnak a sorok, az példaértékű".

Az atv.hu február 19-én írta meg, hogy világnézetük, pártszimpátiájuk, felekezeti hátterük és vélt származásuk alapján készített listákat a gólyákról a bölcsészkar hallgatói önkormányzata: a lista később az internetre is kikerült. A HÖK működését felfüggesztették, az ügyben a rendőrség nyomoz. Közben az alapképzéseken és felsőfokú szakképzéseken kiírták a HÖK-választásokat: a szavazatokat április 29-én és 30-án összesítik.

A dékán szerint elfogadhatatlan, hogy valakit vallása, származása vagy nemi identitása miatt jelzőkkel illettek. Egyes meg nem erősített hírek szerint a listát a 2011-12-es HÖK-választáson is felhasználták. Az első fordulóban a két jelölt ugyanannyi szavazatot szerzett, állítólag a második fordulós átszavazásokban a lista kiszivárogtatásával való fenyegetés is közrejátszott - mondta. A legnagyobb kárt a dékán szerint azonban a publikálás okozta.

A másik eset március 14-én történt, amikor ismeretlenek matricát ragasztottak az ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének két névtáblájára. A matricán ez állt: "Zsidók! Az egyetem a miénk, nem a tiétek. Üdvözlettel: a magyar hallgatók..."

Az egyetemfoglalásról Dezső Tamás elmondta: a diákok először "agresszív" magatartást tanúsítottak, ha "azt szerették volna elérni, hogy ők a bölcsészkar hallgatói között tömegbázisra találjanak, akkor ez nem nagyon sikerült". A március 26-án aláírt megállapodás arról, hogy az egyetemfoglalók hetente kétszer "legálisan" használhatják a termet, a dékán szerint nem a HaHáról, és nem is a teremfoglalókról szól, hanem a hallgatói önszerveződésekről. Elmondta: azóta három ilyen önszerveződő diákkör jelentkezett be nála. A termet bármely hallgatói közösség használhatja, amely megfelel a párt- és politikasemlegesség kritériumának.

Az elbocsátásokról azt mondta: a bölcsészkar költségvetésében egy "jó nagy lyuk" keletkezett, ennek az egyik oka az állami támogatás csökkenése volt, a másik pedig az egyetem általa rossznak tartott belső elosztási rendszere, ami miatt a karra 637 millió forint elvonás jutott. Arra törekedtek, hogy olyan oktatókat bocsássanak el, akik öregségi nyugdíjra jogosultak, így nem maradnak ellátás nélkül - tette hozzá.

Dezső Tamás február végén jelentette be: a rossz anyagi helyzet miatt huszonkét oktatójától válik meg a bölcsészkar: nyugdíjas korú, 62, illetve 65 év fölötti kollégákról van szó. További tíz, félállásban dolgozó oktatójukat pedig arra kérik, hogy igényeljenek fizetés nélküli szabadságot az év végéig.