Póttandíj bevezetése ellen tüntettek a holland egyetemisták
Mintegy 15 ezer diák tartott zajos tüntetést pénteken Hágában a kormány póttandíj-terve ellen - közölte a helyi rendőrség.
Semjén: nem kell dramatizálni a felsőoktatási törvény körüli vitákat
Semjén Zsolt szerint nem szabad sem bagatellizálni, sem dramatizálni a felsőoktatási törvény körül kialakult vitákat. A kormányfőhelyettes az MTI-nek azt mondta: soha nem titkolták, hogy a KDNP minden tekintetben Hoffmann Rózsa mögött áll, az államtitkár vitáját Pokorni Zoltánnal ugyanakkor nem a Fidesz és a KDNP közötti konfliktusnak tartja.
Diploma előtt: jól járnak a külföldi hallgatókkal az egyetemek
A külföldi hallgatók megoldást jelenthetnek a magyar felsőoktatás egyes problémáira. Kérdés, hogy mivel tudják a hazai intézmények Magyarországra csábítani a hallgatókat, illetve kik járnak jól a külföldi fiatalok megjelenésével.
Bronzérmet szereztek a magyar diákok a világversenyen
Az országok versenyében harmadik helyen végeztek a magyar fiatalok Európa legnagyobb nemzetközi gazdasági versenyén, az EBC*L Champions League-n, amelyet csütörtökön és pénteken rendeztek Bécsben.
Dux László: szó sincs a felsőoktatási törvény tervezetének visszavonásáról
Szó sincs arról, hogy az oktatási államtitkárság által kidolgozott és azóta szakmai és társadalmi fórumokon megvitatott felsőoktatási törvény koncepcióját visszavonják - mondta Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár pénteken Budapesten az MTI-nek.
Hat-nyolc év múlva kiürülhetnek a vidéki főiskolák?
Át kell strukturálni az egyetemi és főiskolai szakok rendszerét, néhány éven belül ugyanis ellehetetlenülhetnek a vidéki, kisebb felsőoktatási intézmények – mondta Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár a 11. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás megnyitóján.
Képek: így néz ki a legdrágább európai főiskola
Több mint harmincezer dollárba, vagyis körülbelül hat és félmillió forintba kerül egy tanév Európa egyik legdrágább főiskoláján: a svájci Franklin College képzéseit csak kevesen tudják megfizetni, ők azonban a busás tandíj ellenében az ország legszebb campusán tanulhatnak.
Furcsa rekordot döntöttek a Pécsi Tudományegyetem hallgatói
Hivatalossá vált a tavaly szeptemberben Pécsen elért hastánc világrekord, a Guinness World Records (Guinness Világcsúcsok) ezt igazoló oklevele a napokban ugyanis megérkezett az eseményt szervező Pécsi Tudományegyetemre (PTE).
Így tanulhatsz ingyen külföldi egyetemeken: februári ösztöndíjak
Januárban is több külföldi ösztöndíjpályázatot írt ki a hallgatóknak a Magyar Ösztöndíj Bizottság (MÖB). Bajor állami ösztöndíj, mongol nyelvi részképzés és indonéz egyetemi szemeszter – bármelyiket is választod, február 15. és március 1. között kell jelentkezned.
Idén az ELTE-n tanácskoznak az európai egyetemek
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) ad otthont a legnagyobb európai egyetemi hálózat, az Európai Egyetemek Szövetsége (European University Association, EUA) egyik éves szemináriumának csütörtökön és pénteken, a rendezvényre egyetemi vezetőket, doktori iskolák vezetőit, oktatóit várják.
Milliárdokat zsebelhetnek be az egyetemek Németországban
Egyre több pénzt fordítanak a német vállalatok a felsőoktatás támogatására, 2009-ben milliárdokat költöttek kutatásra, ösztöndíjakra és a hallgatók képzésére.
Két vizsgalehetőség, kötelező alkalmassági vizsga: ilyen a felsőoktatás Európában
Alkalmassági vizsga a tanári, egészségügyi és pszichológiai szakokon, két kötelező emelt szintű érettségi, négy vizsgalehetőség és a hallgatói képviselet arányának csökkentése – az új felsőoktatási törvény tervezetének legvitatottabb pontjai. Utánajártunk, Európa és a világ más országaiban törvények vagy az egyetemek belső szabályzatai határozzák meg, pontosan hány alkalommal próbálkozhatnak ugyanazzal a tantárggyal a bukdácsoló hallgatók, részt vehetnek-e a szenátus munkájában a diákok, és kötelezőek-e az alkalmassági vizsgák.
Buktatás az egyetemeken: mikor lehet reklamálni?
Bármelyik hallgató kérhet másik vizsgáztatót vagy bizottságot, ha tanára már többször megbuktatta, sőt a tanulmányi osztály azt is engedélyezheti, hogy a bukdácsoló egyetemisták és főiskolások – ha indokolt – a szorgalmi időszakban vizsgázzanak le. Mit lehet tenni, ha az oktató nem igazságosan osztályoz, és mikor szüntethetik meg a felsőoktatási intézmények a hallgatók jogviszonyát?
Képek: így néz ki a világ öt legnagyobb egyeteme
Több mint hárommillióan tanulnak a világ legnagyobb egyetemén, a pakisztáni Allama Iqbal Open Universityn, de az indiai, Indira Gandhiról elnevezett óriásegyetem rektorának sem lehet oka panaszra - legalábbis ami a hallgatók létszámát illeti.
Milliókba kerül a diploma: minden harmadik diák tanulás mellett is dolgozik
Tandíj, költségtérítés, BKV-bérlet, kollégium vagy albérlet – félévente akár egymillió forintba is kerülhet a tanulás. Minden harmadik hallgató dolgozik azért, hogy legyen miből tandíjat vagy költségtérítést fizetni, 53 százalékuk pedig a tankönyvekre és a vizsgadíjakra teremti elő saját erejéből a pénzt a Modern Üzleti Tudományok Főiskolájának felmérése szerint.
KDNP: "Igazságtalan támadások érték Hoffmann Rózsát"
Cáfolta a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője kedden, hogy a kisebbik kormánypárt ne támogatná Hoffmann Rózsa felsőoktatási tervezetét.
Hallgatók százait rúgták ki az egyetemekről - az IKSZ befogadná a fehérorosz diákokat
Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) azt kéri, hogy a magyar felelős szervek támogassák: a politikai okokból fehérorosz felsőoktatási intézményekből kirúgott és hazájuk elhagyására kényszerülő diákok magyarországi egyetemeken folytathassák tanulmányaikat.
Réthelyi "töretlenül" bízik Hoffmann Rózsában
Töretlen a bizalom Hoffmann Rózsa oktatási államtitkárral szemben, mind az új felsőoktatási, mind az új közoktatási törvény és a pedagóguséletpálya-modell meghatározó törvény lesz – mondta Réthelyi Miklós, nemzeti erőforrás miniszter az mr1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Tévhit, hogy munkanélkülieket képeznek az egyetemek?
„Ostoba legenda, hogy munkanélkülieket képeznek az egyetemek” – mondta Pokorni Zoltán a TV2 Mokka című műsorában. Az oktatási bizottság elnöke szerint az tény, hogy a felsőoktatási képzési szerkezet rossz, azon mindenképpen változtatni kell, de az új felsőoktatási törvény tervezetében szereplő akadémiai és gyakorlati képzés kettéválasztása nem jó megoldás.
Így buktatják le a csaló egyetemistákat: egész iparág épült a puskázásra
Az amerikai Mississippi állam oktatási hatósága hosszú ideig nem talált ellenszert arra, hogy a középiskolás diákok az év végi záróvizsgák tesztlapjainak megoldásait mobiltelefonon továbbítják egymásnak. Elvégre több mint százezer tesztlap kitöltését nem lehet egyenként ellenőrizni. Ezért az állam egy technológiai céghez fordult: a vállalat számítógépen ellenőrzi a tesztlapokat, és kiválasztja azokat, amelyeken egyes kérdésekre olyan sokan válaszolnak egybehangzóan - jól vagy rosszul -, hogy az nem lehet véletlen. Az egyedüli magyarázat ilyen esetekben a puskázás lehet.