Az MNB-alapítvány botránya során az is tervben volt, hogy a kecskeméti egyetem nyakába varrják az Optima vagyonkezelőt

Újabb részletek derültek ki az MNB-botrányból arról, miként próbálták a végső kétségbeesésben menteni a menthetőt a Pallas Athéné Alapítványánál.

A kecskeméti egyetemnek akarták „áthárítani” az Optimát, miután a befektetési cég 127,5 milliárd forinttal tartozott az intézménynek – derült ki a Telex legújabb riportjából az MNB-botrány kapcsán. Ha az üzlet létrejött volna, az egyetem súlyos veszteséget szenvedhetett volna el.

Tartozás miatt majdnem összevonták a Metropolitant és a Neumann János Egyetemet

A vizsgálatok előrehaladtával az alapítványi világ irányítói egyre kétségbeesettebb megoldásokkal próbálták menteni a helyzetet. A lap forrásai szerint 2025 januárjában az akkor még pozícióban lévő belső kör megkísérelte, hogy az Optimát a kecskeméti egyetemi alapítvány kezébe játssza át.

Az Optima Befektetési Zrt. a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány vagyonát kezelte, és több száz milliárd forintot fektetett be abból a kölcsönből, amelyet a Neumann János Egyetemért Alapítványától kapott. A kockázatos befektetések következtében a vagyon jelentősen lecsökkent, miközben a pénzből a korábbi jegybankelnök, Matolcsy György fia, Matolcsy Ádám környezetéhez köthető cégek is részesültek. Az Állami Számvevőszék márciusban feljelentést is tett az ügyben.

Így vált köddé mintegy 130 milliárd forint a kecskeméti Neumann János Egyetemen

Bár korábban is napvilágra kerültek próbálkozások az Optima sorsának rendezésére, a Telex most egy újabb részletet tárt fel: a tartozás rendezése érdekében felmerült, hogy a Neumann János Egyetem alapítványa vásárolja meg a vagyonkezelőt. Az ötlet Csizmadia Norbert nevéhez köthető, aki összeférhetetlen módon egyszerre volt a PADME és a kecskeméti egyetemi alapítvány kuratóriumának elnöke.

Stofa György, az Optima akkori vezetője személyesen is Kecskemétre utazott, hogy a kuratóriumi tagokat meggyőzze az üzlet előnyeiről. Azt hangsúlyozta, hogy a társaság értékes portfólióval rendelkezik, és jó pénzügyi helyzetben van. Arról viszont nem esett szó, hogy az Optima likviditási válságban van, képtelen törleszteni adósságait, és nincs elfogadott mérlege sem.

Végül a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagjai leszavazták a javaslatot – így az egyetem elkerülte, hogy egy súlyosan eladósodott cég terhét vegye a nyakába.

 

Hozzászólások

Így adná vissza a tanárok szabadságát a Tisza Párt

Szabad tankönyvválasztás, szabad módszertan, nagyobb intézményi autonómia és a politikai befolyástól mentes működés – ezeket ígéri a kormányzásra készülő Tisza Párt. Megnéztük, mit jelent mindez a gyakorlatban: milyen változásokat hozhatna a pedagógusok mindennapjaiban, és mennyiben találkozik a párt „szabadság”-értelmezése a tanárok tapasztalataival és elvárásaival.

Bódis Kriszta: „Nem fogadhatjuk el, hogy ma Magyarországon a szülőknek kell harcolniuk azért, ami alapjog: a gyermekük megfelelő fejlesztése, ellátása, méltó oktatása”

Közel 120 ezerre emelkedett az SNI-s diákok száma a 2025/2026-os tanévben a közoktatásban és a szakképzésben. Ezek a tanulók a mindennapokban nincsenek könnyű helyzetben, ezért civil szervezetek kidolgoztak egy szakmai minimumot, melyet személyesen adtak át a Tisza társadalompolitikai szakértőjének.

@eduline.hu Érdekel, hogyan szerezhetsz egyszerűen két pontot a matekérettségin? A@studium_generale matekosai elárulják neked! #érettségi #érettségi2026 #fyp #szponzorálttartalom #raiffeisenbank ♬ eredeti hang - eduline.hu

„Olyan miniszterre van szükség, aki hatással van a miniszterelnökre” – átfogó változásokat vár a PSZ

Szabad tankönyvválasztást, új Nemzeti alaptantervet és valódi egyeztetést sürget Totyik Tamás, aki szerint az oktatási rendszer problémái egymásra épülnek, és egyfajta „pillangóhatásként” erősítik fel a társadalmi különbségeket. A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke úgy látja, az új kormánynak egyszerre kellene gyors lépéseket tennie és hosszú távú reformokba kezdenie.