A modellváltott egyetemek előtt is megnyílhat az út az Erasmus+ és a Horizont-programokhoz.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerdán benyújtotta a közérdekű alapítványokról szóló törvény módosító javaslatát, ami többek között szabályozza a modellt váltott egyetemeket fenntartó alapítványok kuratóriumainak és felügyelő-bizottságainak működését – írja a hvg.hu.
Az Eduline-on korábban részletesen beszámoltunk arról, hogy az Európai Bizottság közel két évvel ezelőtt döntött úgy, hogy kizárja a modellváltó magyar egyetemek hallgatóit és oktatóit az Erasmus+ és a Horizont Európai programokból, mivel azok kuratóriumaiban (akkor még) aktív politikusok is ültek. Ezekből a miniszterek már tavaly februárban önként lemondtak, amit a törvény most elő is ír.
A frissen benyújtott javaslat már kimondja, hogy a kuratóriumi és felügyelő-bizottsági tagok megbízatása legfeljebb hat évre szólhat, valamint egy alkalommal újraválaszthatók vagy jelölhetők.
A módosítás szerint az alábbi politikai vezetők nem lehetnek kuratóriumi vagy felügyelőbizottsági tagok:
- miniszterelnök
- miniszter
- miniszterelnök politikai igazgatója
- miniszterelnök nemzetbiztonsági főtanácsadója
- államtitkár
- országgyűlési képviselő
- főpolgármester
- polgármester
- kormánybiztos
- miniszteri biztos
A listában továbbá szerepelnek még a törvényben meghatározott szakmai felső vezetők és szakmai vezetők, valamint a köztisztviselők, így kiesnek például a kormányhivatalok és járási hivatalok vezetői is.
Ha a parlament elfogadja a javaslatot, ezentúl az uniós támogatásban részesülő alapítványok tisztségviselőinek vagyonnyilatkozatot kell tenniük megbízatásuk kezdetekor és lejártakor egyaránt. Amennyiben ezt elmulasztják megtenni, a nyilatkozat pótlásáig nem gyakorolhatják tisztségükből fakadó jogaikat, és nem vehetik fel az ezzel járó fizetésüket sem. A benyújtott vagyonnyilatkozatok ellenőrzését az Integritás Hatóság látja el.
A módosító javaslat azzal is kiegészült, hogy csak olyan személy választható meg a posztra:
„aki rendelkezik a tisztség betöltéséhez szükséges függetlenséggel, feddhetetlenséggel, pártatlansággal és integritással”.
Azt, hogy ezeknek a kikötéseknek kik felelnek meg, a továbbiakban az Állami Számvevőszék fogja eldönteni.