Nehezebbé válhat a munkavállalás a külföldről érkező frissdiplomásoknak az Egyesült Királyságban. A szűkülő lehetőségek miatt a brexit óta lényegesen csökkent a nemzetközi hallgatók száma az országban, az egyetemek vezetői aggódnak.
Az egyetemek jelentős visszaesésről számolnak be az Egyesült Királyságba jelentkező nemzetközi hallgatók terén: több mint harmadával csökkent idén a kiadott tanulmányi vízumok száma tavalyhoz képest az Egyesült Királyságban egy friss felmérés szerint –írta meg a Guardian. Ennek ellenére a kormány tovább szigorítana.
Januárban olyan szabályok léptek életbe, amelyek tiltják a mesterszakos külföldi hallgatóknak, hogy családtagokat hozzanak magukkal. Azóta pedig bizonytalanság van az Egyesült Királyságban azzal kapcsolatban is, hogy lesz-e lehetőségük a munkavállalásra az egyetem után, ugyanis a kormány arra kérte fel a Migrációs Tanácsadó Bizottságot, hogy vizsgálja meg, hogy a nemzetközi hallgatóknak joguk van-e legalább két évig maradni az országban azt követően, hogy sikeresen lediplomáztak.
Az egyetemek szerint a további korlátozások ellehetetleníthetik a brit kreatív iparágak számára nélkülözhetetlen tehetségáramlást. A vezetők attól tartanak, hogy eltörlik a diplomások vízumjogát, amely lehetővé teszi, hogy a felsőfokú végzettséggel rendelkező fiatalok akár három évig dolgozhassanak az Egyesült Királyságban. A Bizottság a jelentést várhatóan kedden adja át kormánynak.
Majdnem a felét nemzetközi hallgatók teszik ki a brit alapkézésekre beiratkozóknak. Ha az esetlges szigorításokkal ez a több mint 320 ezres szám megcsappan, akkor sok intézményben okozhat gazdasági nehézségeket. Egy a kreatív iparágakat képviselő szervezet szerint, ha megszüntetik az egyetem utáni tartózkodás és munkavállalás lehetőségét, akkor lényegesen kevesebben választják majd Angliát a továbbtanuláshoz.