szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Erasmus-ösztöndíjak befagyasztása több mint 182 ezer diákot érint.

A Nemzeti Ifjúsági Tanács Szövetség, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Doktoranduszok Országos Szövetsége és a Felsőoktatási Kollégiumok Országos Szövetsége közös beadvánnyal fordult az Európai Unióhoz, melyben azt kérik, hogy az unió illetékes intézményei vonják ki az oktatást az uniós költségvetés védelmét szolgáló intézkedések alól - számolt be róla a Népszava.

Az Európai Parlament petíciós szakbizottsága szerdán tárgyalt a diákszervezetek beadványáról. A szerzőket képviselő Turi Ádám szerint az Erasmus-ösztöndíjak januárban történt ideiglenes befagyasztása, és így a külföldi ösztöndíj lehetőségektől való elesés 21 oktatási intézmény 182 ezer diákját érintheti, ami az egyetemi hallgatók 62 százaléka. Turi szerint sajnálatos, hogy az unió intézkedéseit épp a diákok szenvedik el, ráadásul úgy véli, ezzel a céljukat, vagyis a költségvetés védelmét sem érik el.

Az Európai Bizottság képviselője szerint az ügy megoldása még mindig a magyar kormányon múlik, és a

"a budapesti hatóságoknak kell meghozniuk azokat az intézkedéseket, amelyek eloszlatják az uniós támogatások nem szabályos felhasználásával kapcsolatos aggodalmakat a közalapítványi formában működő egyetemeken."

Ezzel szemben a magyar kormány egyelőre nem is kérte a brüsszeli döntés felülvizsgálatát, ami azt jelzi, hogy még mindig nem teljesítette a megoldáshoz szükséges feltételeket.