Mutatjuk, mit kell tudnotok a tantárgyfelvételről mielőtt élesben terveznétek meg az órarendeteket.
Arról, hogy pontosan mikor és hogyan kell majd felvennetek az órákat, az egyetem tájékoztat majd benneteket, nektek csak néznetek kell az e-maileket, Neptunt vagy az egyetem Facebook-oldalát.
Első lépés a Neptunban
A felvételi után mindenki megkapja majd a kódját és a jelszavát, amivel az egész egyetem alatt hozzáférhet a Neptunhoz. Ha ti már megkaptátok, nézzetek körbe, fussatok át a menüpontokon, hiszen itt tudtok majd tandíjat befizetni, kollégiumba jelentkezni, ösztöndíjat igényelni vagy diákhitelt felvenni. Ha az ELTE-re jártok, akkor egy kicsit bonyolultabb lesz a belépés, ugyanis bevezették a kétfaktoros hitelesítési rendszert – ennek a menetéről innen olvashattok.
Milyen tárgyakat kell felvenni?
Ahhoz, hogy fel tudjátok venni a tárgyaitokat először is szükségetek lesz a tanegységlistátokra. Ezt minden egyetemen az adott kar, vagy képzés hasznos dokumentumai között találjátok. Fontos, hogy a saját évfolyamotokra vonatkozót töltsétek le, előfordulhat, hogy az évek alatt változott a lista és rátok már nem is az vonatkozik, ami az egy évvel korábban kezdő évfolyamra.
Ha megvan a tanegységlista, mindenképpen nézzétek át, az egyetem egyes tárgyakat melyik félévre javasolja. A legtöbb előadás vagy szeminárium mellett ott lesz, hogy 1-3. félévben javasolt, vagy éppen a 4-6. félévben. A listából azt is kileshetitek, hogy egyes tárgyakra épül-e a későbbiekben más tantárgy. Nagyon sok esetben, ha nem teljesítitek például a statisztika 1-et, nem vehetitek fel később a statisztika 2-t.
De akkor se essetek kétségbe, ha még valamelyik órát nem találjátok a tárgyfelvételnél, előfordulhat, hogy csak később hirdetik meg az oktatók. Fontos, hogy minden tantárgynak van egy kódja - erre azért kell figyelni, mert, ha más kódon végzitek el, az a diplomátoknál az utolsó félévben lehet gond. A rendszer ugyanis nem képes értelmezni a többi kódot, ha pedig más kódon teljesítitek az adott tárgyat, előfordulhat, hogy a következő féléves tárgyakat már nem engedi felvenni a Neptun, és kreditátviteli kérelmet kell beadnotok a tovább haladáshoz.
Nem érdemes túlvállalni magatokat
Lehet elsőre szokatlan, hogy lényegesen kevesebb órátok van, mint a középiskolában volt, de ne feledjétek, hogy ezek általában másfél órán át tartanak és a szemináriumokra gyakran sokat kell készülni. Ezért nem érdemes túlzsufolni az órarendet, de azért a harminc kredit legyen meg, mert annyi minimum szükséges ahhoz, hogy ösztöndíjat kapjatok. Vannak órák, amelyek felsőbbéveseknek szólnak, de nincsenek előkövetelményei, ezeket azonban ne végezzétek el korábban, mert azzal kiszoríthattok olyan hallgatókat, akiknek a tanterv szerint tényleg abban a félévben kell teljesíteniük azt a tárgyat.