szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mindössze másfél négyzetméteres, 5G képes, nyolc szakma oktatásához alkalmas demonstrációs és oktatási platformot fejlesztettek a győri Széchenyi István Egyetem szakemberei. "A „mini gyártósor” a fizikai világban hajtja végre mindazt, amit a digitális térben kérünk tőle (és fordítva is), legyen szó csupán fagyiadagolásról vagy akár egy járműipari munkadarab megformálásáról" - írják az Eduline-nak elküldött közleményükben.

Az egyedülálló találmányt, melynek szabadalmaztatása jelenleg is folyamatban van az egyetem Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kara Automatizálási és Mechatronikai Tanszékének munkatársai fejlesztették a fenntartható technológiai fejlődés jegyében.

Egy olyan automatizálási és robotikai eszközt, egy kiber-fizikai demonstrációs és oktatási platformot fejlesztettünk, amely merőben újszerű és jelentősen eltérő a korábbi berendezésekhez képest. Az eszköz segítségével egy komplett gyártósori folyamatot láttathatunk, de úgy, hogy a fizikai folyamatok digitális mását is valós időben követhetjük nyomon. Ez nagyfokú rugalmasságra ad lehetőséget, hiszen ha a folyamatokba beavatkozunk a digitális térben, annak tapasztalhatjuk a kihatását a fizikai valóságban

– magyarázta Szántó Norbert egyetemi tanársegéd, a Kiber-Fizikai Gyártórendszerek Laboratórium vezetője.

Monek Gergő Dávid egyetemi tanársegéd hozzátette, az egész rendszer moduláris felépítésű, ennek köszönhetően a használói lépésről lépésre juthatnak el az alapfokú automatizálási ismeretektől a magas szintű digitális tudásig.

"A piacon jelenleg megvásárolható oktatási eszközök esetében fix műveletek valósíthatók meg a rendelkezésre álló eszközök segítségével, a fúró például mindig csak fúrni tud. A mi demonstrációs platformunkból kihagytuk ezeket a fizikai eszközöket, helyettük a műveleteket virtuálisan adjuk hozzá. Ami ma fúró, holnap lehet fagyiadagoló vagy madárkeltető” – hangsúlyozta.

A szakemberek arra a kérdésre, hogy miért vágtak bele az eszköz fejlesztésébe azt válaszolták, ismerik a már meglévő platformok korlátait, tehát azt, hogy egy eszköz általában csak egyféle folyamat oktatására alkalmas, ezért a képzőhelyeknek minden szakmához külön platformot kell vásárolniuk, míg az általuk fejlesztett eszköz összesen négy ágazat – a gépészet, az informatika és távközlés, az elektrotechnika-elektronika, valamint a speciális gép- és járműgyártás – nyolc szakmájának  oktatására alkalmas, ráadásul a méretéből adódóan kis helyen is elfér és kerekekkel mozgatható, tehát teljesen mobil, "akár egy parkolóban is üzemeltethető."

Kifejezett célunk volt, hogy a fiatal generációt is meg tudjuk szólítani, ezért a platform dizájnjára is figyeltünk. LED-világítással láttuk el, érintőkijelzőt alkalmaztunk, minden megfogható, körüljárható. Az interaktivitás a hallgatói, tanulói megértést szolgálja, ezért jó lehetőség a szakképzés számára, annál is inkább, hiszen az egyetem több szakképzési centrummal és számos technikummal együttműködik

– fűzte hozzá Korpai Richárd tanszéki mérnök.