A mesterséges intelligenciával tényleg minden oldalról megpróbálkoznak a hírverésre felülni szándékozó startup cégek, ez viszont egy kifejezetten érdekes megoldás.
Amióta a mesterséges intelligenciával (MI) van tele a világsajtó és a ChatGPT szöveggenerátort már régen olyanok is használják, akik egyébként nem a technológiai újdonságok megszállottjai, rengeteg startup próbálkozik MI-s termékekkel feltörni. Igazából olyan ez kicsit, mint korábban a kriptovaluták és a blokkláncok voltak, számos cég egyszerűen azzal próbál sikeres lenni, hogy felül a hírverésre (ezzel persze komoly lufipukkadást kockáztatva), de vannak tényleg kreatív és hasznosnak tűnő ötletek is.
Az MI használatát zenei lejátszási listákra már a Spotify is bevezette, bár már jóval az MI DJ-jük bevezetése előtt is elérhető volt a számokon és albumokon alapuló rádiók rendszere, illetve régóta generál a rendszer személyre szabott listákat az ízlésünk alapján.
Egész más irányból közelíti meg a kérdést az Uppbeat nevű, például YouTube-videókban jogdíjmentesen felhasználható zenéket kínáló startup. Ha készítettél már videót valamilyen nyilvános platformra, akkor tudod, mennyire könnyű tiltást szerezni – vagy minimum elveszteni a hirdetési bevételek lehetőségét – egy jogdíjas aláfestő zene bevágásával. Mind a YouTube, mind például a Facebook kínál ugyan jogdíjmentes zenéket ilyen célra, de ezeknek a könyvtáraknak a legnépszerűbb dallamai annyira túl vannak már használva, hogy egyik-másikkal már évekkel ezelőtt is lehetett még hazai tévécsatornák reklámblokkjaiban is találkozni.
És aki próbált már – akár egyetemi projekthez, akár a saját vlogjába – olyan módon aláfestő zenét keresni, hogy körülírja, hogy mondjuk drámai, de azért viszonylag nyugtató muzsikát szeretne, tudhatja, hogy ez azért nem mindig a legegyszerűbb. (Bár erre pont a YouTube-nak is van pár használhatónak tűnő találata.) Erre kínál most megoldást a rendszer ChatGPT-re rákötött lejátszásilista-generátora.
Ha az ember – regisztráció után – beírja, hogy milyen hangzású zenét keres, milyen személyiséghez szóljon, vagy bármi egyebet, akkor a rendszer össze is állít neki egy listát. Amelynek persze egy számottevő része már csak fizetősen használható fel, de mindenesetre a példánkban szereplő leírásnak megfelelő zenéket elég üzembiztosan hozta.
(Kiemelt képünk: Wahid Khene, Unsplash)