szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Akár egy év alatt is el lehet végezni több népszerű gazdasági mesterszakot, erre már több egyetem is lehetőséget ad a hallgatóknak, akik munkatapasztalatot, sőt különböző kurzusokat, vállalati tanfolyamokat is kreditre „válthatnak”.

Legalább százezer forinttal keresnek többet azok a gazdasági diplomások, akik az alapszak után egy mesterképzést is elvégeztek – derült ki a diplomáspálya-követési kutatásból két évvel ezelőtt. A statisztikákból az is egyértelmű, hogy a gazdasági területen már BSc-diplomával is könnyen el lehet helyezkedni, de a mesterszakos diplomások még gyorsabban, gyakorlatilag két-három hét alatt megtalálják első munkahelyüket.

Nem véletlen, hogy számos gazdasági mesterképzés évről évre felkerül a népszerűségi listákra. A vezetés és szervezés például a magyar felsőoktatás második legtöbb jelentkezőt vonzó mesterszakja – a 2022-es áltanos felvételin több mint 1700-an jelölték meg –, de többek között a vállalkozásfejlesztés, a pénzügy, a nemzetközi gazdaság és gazdálkodás szakra is több százan próbáltak bekerülni.

Takács András, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának (PTE KTK) dékánja szerint ennél jóval többen szereznének szívesen MSc-diplomát. „Csakhogy a hallgatók egy részének túl sok a két év képzési idő, ahogy a munkaadóknak is. A gazdasági alapszakokat sokan önköltséges formában végzik el, így nagy rajtuk a nyomás, hogy mielőbb elhelyezkedjenek és jövedelmet szerezzenek. Ráadásul a munkaadók pedig sem szívesen engedik el az alapképzés után frissen felvett, jól teljesítő munkaerőt még két évre tanulni” – magyarázza.

Pedig valójában nem feltétlenül kell két évet eltölteni a gazdasági mesterszakokon – az elmúlt hónapokban két felsőoktatási intézmény is bejelentette, hogy olyan rendszert dolgoztak ki, amely lehetővé teszi, hogy a hallgatók egy évre rövidíthessék le a képzési időt.

A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán a marketing, a pénzügy, valamint a vezetés és szervezés szakot lehet rövidebb idő alatt elvégezni, a Budapesti Corvinus Egyetemen pedig az ellátásilánc-menedzsmentet, a közgazdálkodás és közpolitikát, a nemzetközi gazdaság és gazdálkodást, valamint a marketinget.

Erre a jogszabályok lehetőséget adnak: a diploma kiadásának a feltétele ugyanis nem bizonyos tantárgyak elvégzése, hanem különböző kompetenciák megszerzése. Ez utóbbi „terepe” pedig nemcsak az egyetem lehet, hanem a munkahely, a vállalati tanfolyam, egy rövidebb-hosszabb kurzus is.

Kreditek munkatapasztalatért és külső képzésekért

A Pécsi Tudományegyetem három gazdasági mesterképzésén például legfeljebb 30 kredit „értékben” fogadják el a különböző kurzusokon, vállalati képzéseken, tanfolyamokon megszerzett releváns ismereteket, emellett 30 kreditet érhet a területhez passzoló munkahelyi tapasztalat is. Ha valaki maximálisan kihasználja ezt a két lehetőséget, a 120 kreditből 60-at már meg is szerzett, vagyis csak két félévnyi tárgyat kell elvégeznie.

Persze nem akármire adnak kreditet. „Olyan részletes munkaköri leírást kérünk, amelyben a hallgató közvetlen munkahelyi vezetője tételesen bemutatja, hogy a hallgatónk milyen feladatokat végez. Azt a Tanulmányi Bizottság ítéli meg, hogy ezzel a munkatapasztalattal milyen kompetenciákat szerezhetett meg, és milyen tárgyakat lehet így kiváltani” – magyarázza Takács András.

A különböző külső képzések közül pedig azokra kaphatnak krediteket az egyetemisták, amelyek az adott szakhoz kapcsolódnak, számonkéréssel végződtek, és teljesítésüket oklevéllel, bizonyítvánnyal vagy kreditigazolással támasztja alá a hallgató. Náluk egyébként nem elvárás az elismerhető kreditek előzetes megszerzése, a munkatapasztalatot és a külső kurzusokról a bizonyítványt a képzéssel párhuzamosan is meg lehet szerezni – akár úgy is, ha valaki heti három napot dolgozik, kettőt pedig egyetemre jár.

Százhúsz kredit két félév alatt

Azok is lerövidíthetik a képzést, akik gazdasági szakon végeztek, de releváns munkatapasztalatuk nincs, más képzésen nem szereztek meg kapcsolódó kompetenciákat, így nincs mit elismertetniük. Ehhez viszont egy évet teljes egészében a tanulásra kell szánni nappali tagozaton, és vállalni kell a jelentős plusz terhelést. A 120 kreditet ugyanis akár két vagy három félév alatt is össze lehet gyűjteni, viszont akkor a szokásosnál több tantárgyat kell felvenni.

A Pécsi Tudományegyetemen a februártól például úgy alakítják ki a vezetés és szervezés, a marketing és a pénzügy mesterszak órarendjét, hogy a különböző évfolyamok órái ne ütközzenek egymással, vagyis aki „gyorsítottan” szeretné elvégezni a képzést, az az első- és a másodéves órákra is bejárhasson. Mivel a mesterszakokon jellemzően nincsenek egymásra épülő tárgyak, a hallgatók ugyanúgy fel tudnak készülni a vizsgákra, mint ha egymás után végeznék el a különböző tárgyakat.