szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Budapest belvárosában akár az 1 millió forintot is elérhetik a négyzetméterenkénti lakásárak, de jelentős a drágulás vidéken is - derül ki egy friss felmérésből.

Több mint 10-15 százalékkal emelkedtek a lakbérek 2020 és 2021 decembere között, de idén még meredekebb drágulás várható – derül ki a Takarék Index felméréséből. Bár nem csak a fővárosban, vidéken is kilőttek az árak, Miskolcon és Szegeden például négyzetméterenként 18 százalékos drágulás jellemző, Veszprémben pedig 13, a lakhatás még mindig a fővárosban a legdrágább.

Hol kell a legtöbbet fizeni?

Az olyan népszerű városrészekben, mint az I. és az V. kerület, a négyzetméterárak akár az egymillió forintot is elérhetik, míg a külső kerületekben 650-870 ezer forint között mozognak. Vannak olyan városrészek - például az egyetemisták körében népszerű Palotanegyed – ahol az elmúlt tíz évben 300 százalékos volt az árak emelkedése, de a Corvin-negyedben, és a külsőbb városrészekben is megduplázódtak a lakásárak.

Ez a drágulás arra is hatással lehet, hogy az egyetemista gyereküknek lakhatást kereső családok bérlés vagy kollégium helyett érdemesebbnek találják-e a lakásvásárlást. A fedezeti idősáv - vagyis az az időtartam, ami alatt megegyezik a vásárlás és a bérlés költsége – a fővárosban jelenleg 7,9 és 19,9 év között mozog, tehát a képzési időt jóval meghaladja még akkor is, ha úgy döntenek, hogy a lakás egy szobáját bérbe adják egy másik egyetemistának, ezzel csökkentve a vásárlás költségeit.

Vidéken olcsóbb

Bár a vidéki árakhoz képest Gödöllő a legdrágább, a főváros agglomerációjában található egyetemváros árai még így sem érik el az 500 ezer forintot négyzetméterenként, ami legalább 150-200 ezer forinttal olcsóbb, mint a főváros külső kerületeinek lakásárai, az V. kerülethez képest pedig feleannyi. Ha valaki tehát itt vásárolna lakást, a fedezeti idősáv is csak feleannyi lenne, mint Budapesten.

A felmérés szerint Miskolcon és Győrben szobakiadással már 2 és 3,6 év közötti időtartam alatt megtérülhetnek a lakásvásárlás költségei, annak ellenére is, hogy a vidéki viszonylatban legolcsóbbnak számító egyetemvárosban, Borsod-Abaúj-Zemplén megye székhelyén az elmúlt öt évben 130 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak. Nem sokkal marad le tőle Szeged és Veszprém sem, ahol körülbelül 120 százalékos az áremelkedés, ez viszont még mindig sokkal olcsóbb, mint a fővárosban ingatlant vásárolni.