szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy emelt szintű érettségi biológiából és még egy kémiából vagy fizikából - ez a felvételi egyik legfontosabb feltétele az egyetemek gyógyszerészképzésein. De milyen biosztudás kell ahhoz, hogy magabiztosan kezdhessétek el a szakot? Többek között erről kérdeztük a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának egyik oktatóját.

„Mivel a biológia meglehetősen sokrétű tantárgy, a számos, apróbb részterület megannyi információszelete közül az általunk vélt legszükségesebb a sejt általános ismerete. A hallgatóknak – és természetesen nekünk, oktatóknak is – sokkal könnyebb felkészülni a vizsgákra, ha tudjuk, hogyan néz ki egy sejt, milyen részei vannak és milyen alapvető biológiai folyamatok zajlanak benne. A képzés során ezekre az esszenciális kulcspontokra építve sajátítják el a gyógyszerészet legaprólékosabb fortélyait, mely szaktudás későbbi tanulmányaikhoz, illetve munkájukhoz elengedhetetlen” – mondta az Eduline-nak Jánosa Gergely, a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának egyetemi tanársegédje arról, milyen biológiai ismereteket érdemes frissen tartani az érettségi után, ha valaki gyógyszerészképzésen szeretne szeptembertől tanulni.

Jánosa Gergely szerint a hozzájuk érkező hallgatók biológiatudása különböző szintű attól függően, ki milyen középiskolából, gimnáziumból érkezett. „Sajnos a koronavírus okozta oktatási zavar igencsak érződik a hallgatók hézagos biológiaismeretein, illetve a tanuláshoz való hozzáállásukon, motivációjukon. Mindannyian tudjuk, az online oktatás során könnyebben elterelődik a figyelmünk. Véleményem szerint a problémák egyik oka lehet, hogy a járvány miatt 2020-ban és 2021-ben elmaradt a szóbeli érettségi, ami hozzájárulhat az ilyen típusú vizsgákhoz szükséges problémamegoldó képesség hiányához” – magyarázta.

A gyógyszerészi tanulmányok megkezdéséhez ugyanakkor nem csak biológiatudás kell – az egyetemi oktató szerint megfelelő kémiatudásra is szükség van. „A természettudományok gyakran kiegészítik egymást, mint például biokémia vagy biofizika. Ha jobban belegondolunk, egy sejt is különböző makromolekulák sokaságából épül fel. Végül, ezen ismeretek összességével a végzett hallgatók tisztában lesznek azzal, hogy egy adott kémiai összetételű hatóanyag mely receptorokon keresztül, milyen biológiai hatást vált ki” – tette hozzá.