Szigorított a járványügyi szabályokon az Eötvös Loránd Tudományegyetem több kara. A bölcsészkaron az előadásokat a szorgalmi időszak végéig online tartják meg, a jogi karon pedig a vizsgákat szervezik majd online formában. Az informatikai karon - ahol már az szemeszter elején két csoportra osztották a hallgatókat, felváltva járhatnak be az egyetemre - a hiányzásokra vonatkozó szabályokon változtattak. Ott egyébként nem elég a sebészi vagy a szövetmaszk, legalább ffp2-es maszkot kell viselni az épületben.
November 22-től a szorgalmi időszak végéig csak online lehet megtartani az előadásokat – így döntöttek az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, az erről szóló dékáni utasítás múlt héten jelent meg. A járványhelyzet miatt az összes előadást rögzítik, a felvételeket egészen a vizsgaidőszak végéig megnézhetik majd a hallgatók.
Nem ez az egyetlen szigorítás: a bölcsészkaron „visszavonásig” nem lehet közösségi eseményeket tartani, a már meghirdetett konferenciák, workshopok, tudományos rendezvények szervezőitől pedig azt kéri a kar vezetése, hogy lehetőleg azokat is online tartsák meg. A doktori védések kilógnak a sorból, azokat hagyományos és online formában is meg lehet szervezni, viszont a védéseket követő fogadásokat el kell halasztani.
Döntött a szenátus, szigoríthatnak a dékánok
Az ELTE szenátusa november 15-én hagyta jóvá az egyetem járványügyi testületének javaslatát, amely a dékánoknak megadja a felhatalmazást arra, hogy a járványhelyzet miatt eltérjenek a hagyományos oktatási rendtől - ez az órákat és a vizsgákat is érintheti.
Az egyetem egyébként már szeptember eleje óta hetente arra kéri a dolgozókat és a diákokat, hogy adjanak információt arról, vannak-e Covidra utaló tüneteik, van-e pozitív teszteredményük, beoltatták-e már magukat. A hallgatóknak múlt héten kiküldött helyzetjelentés alapján 8201 kitöltő közül 214-nek volt pozitív teszteredménye, további 320-an úgy gondolják, hogy fertőzöttek, de teszteredményük nincs.
Legalább ffp2-es maszk kell az informatikai karon
Az ELTE Informatikai Karán is változtattak a szabályokon, pedig ott eleve szigorú előírásokkal kezdték az őszi szemesztert. Már szeptember elején két csoportra osztották a hallgatókat vezetéknevük kezdőbetűje alapján. Az egyik csoport az „A” héten járhat be a campusra, a másik csoport pedig a „B” héten – a diákok minden második héten tehát csak otthonról, online kapcsolódhatnak be a foglalkozásokba.
A múlt heti dékáni utasítás alapján ezentúl nem számít hiányzásnak, ha egy hallgató azon a héten is online vesz részt az óráin, amikor egyébként be kellene járnia az egyetemre. „Ennek a módosításnak az a célja, hogy az enyhe tüneteket mutató, illetve tünetmentes, de potenciálisan fertőzött, és/vagy COVID fertőzött személyekkel kontaktusban lévő hallgatók semmiképpen se érezzék úgy, hogy nekik az órákon feltétlenül részt kell venniük ezen körülmények ellenére is. Ez azt is jelenti, hogy a számonkérések során a tanárnak azt is biztosítani kell, hogy az online formában résztvevő hallgatók ne kerüljenek hátrányba, a számonkéréseket online is meg kell szervezni” – olvasható az utasításban.
A campuson egyébként legalább ffp2-es maszkot kell viselni. „Egy másodpercre sem szabad levenni a belső térben a maszkot, kézzel hozzá sem szabad érni! A maszk levételére kizárólag kézfertőtlenítést követően és csak az épületen kívül van lehetőség. Ez alól csak az kivétel, ha a saját irodájában, zárt ajtó mögött egyedül tartózkodik egy munkatársunk” – írják.
A jogi karon minden vizsgát online tartanak
Ahogy arról hétfőn beszámoltunk, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán a vizsgaidőszakot érintik a változások: a záróvizsgák kivételével minden írásbeli és szóbeli vizsgát online tartanak meg. A kar vezetése szerint az ELTE-s dolgozóknak és hallgatóknak kiküldött kérdőívre adott válaszokból az derül ki, hogy a járvány terjedése erősödik, „ami a közelgő vizsgaidőszakban azzal járhat, hogy sokan nem – vagy csak a járványügyi szabályok megsértésével – tudnának vizsgázni”.
A döntés az ÁJK-n az órákat egyelőre nem érinti, a dékáni levél alapján az előadásokat és a szemináriumokat a szeptemberben meghatározott rend szerint tartják meg.
Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre itt vagy kattints az oldal tetején a feliratkozás gombra.
|