Ki segít a tantárgyfelvételben, hol szerezhetek infót a tanárokról és kihez fordulhatok, ha baj van? Összeszedtük, mi mindent kell tudnotok az egyetemeken működő Hallgatói Önkormányzatokról.
Először is kezdjük azzal, mi is az a HÖK. A Hallgatói Önkormányzat (HÖK) egy egyetemi hallgatókból álló érdekképviseleti szervezet. Kari és egyetemi szinten is működnek, tagjai pedig azon dolgoznak, hogy gördülékenyebbé tegyék az egyetemi életet a kollégiumi lakhatástól kezdve, a tanulmányokon át, szórakozási lehetőségekig.
Minden Hallgatói Önkormányzat az egyetem hallgatóiból áll, akiket egy kampányidőszak után választanak meg. Választásokat jellemzően minden őszi félévben szerveznek, ezeken bármelyik hallgató indulhat és szavazhat. A jelölteknek ezután lehetőségük van megszólítani hallgatótársait, beszámolni terveiről és ötleteiről, valamint bebizonyítani számukra, hogy alkalmasak a Hallgatói Önkormányzati tagságra. A megválasztott tagokból ezután elnök, alelnökök és egyéb felelősök lesznek, majd tagok megkezdik a közös munkát.
Mivel foglalkoznak a HÖK-ösök?
A gólyatáborok szervezésén és egyéb programok lebonyolításán túl számos komoly feladatuk van. Ők képezik a hidat az oktatók és a hallgatók között, szavazati joggal bírnak az egyetem lefontosabb döntéshozó testületében, a szenátusban. A HÖK foglalkozik továbbá a hallgatók szociális ügyeivel, a különféle juttatásokkal, de a külföldi ösztöndíjprogramokkal kapcsolatban is kereshetitek őket. Az Önkormányzaton belül különböző részterületekre oszlik a munka: a legtöbb egyetemen működik Sport Bizottság, Gazdasági Bizottság, Környezetvédelmi- vagy Külügyi Bizottság. Hozzájuk bátran fordulhattok az adott területet érintő kérdéseitekkel, problémáitokkal.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|