A félév kezdete előtt még senki nem a vizsgaidőszakra készül, de van, amit már most érdemes megtenni a sikeres félévzárásért: beiratkozni a könyvtárba. Pár hónap múlva nagy segítség lehet, sőt több intézmény szolgáltatásait hallgatóként ingyenesen vehetitek igénybe.
A legtöbb egyetem a fővárosban és vidéken is komoly kedvezményekkel vár benneteket a helyi könyvtárba is, sőt egyes helyeken a félév kezdetén extraolcsón is beiratkozhattok, ha szemfülesek vagytok. Most pár fővárosi példát hoztunk az egyetemi könyvtárak díjaira és beiratkozási szabályaira.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem könyvtárába, az Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtárba alapesetben fizetni kell a beiratkozásért, a BME-s hallgatók azonban ingyenesen tehetik meg mindezt, évente a következő tanév október 31-ig. A könyvtárnak vannak olyan szolgáltatásai, amelyeket regisztráció nélkül is igénybe vehettek, ilyen például a könyvtárlátogatás, a nyomtatás és a könyvtári rendezvényeken. Érdemes azonban regisztrálnotok, ugyanis így az olvasótermekbe is bemehettek, használhatjátok az ottani számítógépeket és kedvetekre szkennelhettek is.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem könyvtárába, az Egyetemi Könyvtár és Levéltárba könnyedén, az Elte Könyvtár WebApp segítségével is beiratkozhattok. Ez az app nemcsak a papíralapú olvasójegyet váltja ki, hanem segítségével kölcsönzéseiteket is nyomon követhetitek, illetve meg is hosszabbíthatjátok annak időtartamát. Az ELTE-hallgatójaként ide ingyenesen iratkozhattok be, de ne feledjétek, a beiratkozás egy szemeszterre érvényes.
A Budapesti Gazdasági Egyetem könyvtára négy tagkönyvtárból áll, ahová diákigazolvánnyal vagy hallgatói jogviszony-igazolással iratkozhattok be. A beiratkozás díja az egyetem hallgatóinak 500 forint/tanév, de egy kicsit magasabb összegért külsős hallgatóként is beiratkozhattok.
Az egyetemi könyvtárakon túl
Az egyetemetek könyvtára mellett, ha Budapesten tanultok, érdemes a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárba is elmenni. Bár ide a beiratkozás egy évre 6600 forintba kerül, mégis érdemes lehet beruháznotok egy tagságira, ugyanis hatalmas választék vár rátok valamennyi tudományterület szakirodalmából. Ez a már említett vizsgaidőszakban nagyon sokat számíthat, ugyanis az egyetemi könyvtárakból gyorsan elfogynak a féléves szakirodalmak. Ha nem szeretnétek a fenti összeget kifizetni, akkor sem kell aggódnotok, hiszen helyben ingyenesen olvashatjátok a könyveket – így a könyvtár remek helyszín lehet csoportfeladatok kidolgozásához vagy beadandóíráshoz.
Az Országos Széchényi Könyvtárban (OSZK) minden folyóiratot és könyvet megtaláltok, amely Magyarországon valaha megjelent. Az éves beiratkozási díj 6500 forint, diákigazolvánnyal 3500 forint, a napijegy pedig 1200 forintba kerül. Azt viszont tartsátok észben, hogy az OSZK-ban csak helyben lehet olvasni a dokumentumokat, kölcsönzésre nincs lehetőség.