szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Számos „extra” szolgáltatást kínálnak hallgatóiknak az egyetemek és főiskolák. Karrier-tanácsadás, nyelvtanfolyamok, sportlehetőségek, művészeti és tudományos csoportok – nagy a választék.

Sport  

Majdnem negyven sportágat, a szokásos mozgásformák mellett többek között az argentin tangót, a falmászást, a dzsiudzsicut, sőt a cheerleadinget is kipróbálhatják az Eötvös Loránd Tudományegyetem hallgatói, akik amellett, hogy „házon belül” sportolhatnak, a testnevelési kurzusok elvégzéséért kreditet is kapnak. Nem ez az egyetlen felsőoktatási intézmény, amely ingyenes vagy támogatott sportolási lehetőségeket kínál a hallgatóinak és a dolgozóinak. A Semmelweis Egyetemen tanulók például több budapesti edzőteremben és sportkomplexumban kapnak kedvezményt, míg a Pécsi Tudományegyetem diákjai a 2000-ben elindított Táncoló Egyetem elnevezésű program részeként elsajátíthatják például a hiphop, a kizomba, a kubai salsa, a hastánc és sok más táncstílus alapjait. A legtöbb egyetemnek saját kézilabda-, röplabda- és futballcsapata is van, sőt az intézmények össze is mérik erejüket, a négy orvosi egyetem hallgatói például a minden évben megrendezett Medikus Kupán. A Debreceni Egyetemnek több mint száz éve saját sportklubja van, de azoknak, akiket a csapat- és a versenysportok nem érdekelnek, rendszeresen szerveznek túrákat például a Bükkbe vagy a Mátrába, sőt az egyetemnek saját bérkerékpárrendszere is van. „A kerékpárhálózat kialakítása a hallgatói önkormányzat ötlete volt, a cél pedig a campusok közötti közlekedés segítése. Az Unibike rendszer hét állomással és száz kerékpárral áll a hallgatók rendelkezésére, de a nagy népszerűség miatt tervben van a bővítés. A bicikliknek saját GPS-nyomkövetőjük van, így állandóan látható a pontos helyzetük, egy ellenőrző szoftver pedig mutatja, melyik állomáson hány kerékpár áll éppen. A kerékpárhasználat első fél órája ingyenes, utána félóránként 200 forint a bérleti díj, viszont fél óra alatt valamennyi egyetemi campusról el lehet jutni a másikra, így tulajdonképpen ingyenes az épületek közötti közlekedés” – mondja Gaál István, a kerékpárrendszerért felelős egyetemi megbízott.  

Nyelvtanulás 

Több felsőoktatási intézmény ingyenes nyelvtanulási lehetőséget is kínál. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen általános és szaknyelvi kurzusokat is szerveznek, az angol, a francia, a német, az olasz és a spanyol nyelv mellett többek között műszaki szaknyelvet is tanulhatnak a hallgatók: az alapszakosok nyolc, a mesterszakosok négy „egységet” használhatnak fel, vagyis akár minden félévben beiratkozhatnak a heti egy alkalommal kétórás nyelvtanfolyamra. A Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói az arab, a kínai vagy a portugál nyelvben is elmélyedhetnek, emellett a Corvinus Nyelvvizsgaközpontban akár gazdasági szaknyelvi vizsgát is tehetnek. A Széchenyi István Egyetem is ingyenes nyelvi képzéseket hirdet, a legnépszerűbb nyelvekből alapozó, újrakezdő, felsőfokú és a társalgásra fókuszáló tanfolyamok közül lehet válogatni. A nyelvtudást a Magyarországon tanuló külföldi hallgatók segítségével is lehet fejleszteni. Többek között Miskolcon, Debrecenben, Szegeden és a Budapesti Corvinus Egyetemen működik Erasmus Student Network: a nemzetközi szervezet tagjai segítenek a külföldi diákoknak, kirándulásoktól kezdve bulikon át állatmenhely-látogatásokig különféle rendezvényeket szerveznek, így igyekeznek emlékezetessé tenni számukra a Magyarországon töltött időt.  

Művészet

A zenével, tánccal vagy más művészeti ággal foglalkozó hallgatók is több csoporthoz csatlakozhatnak. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen több évtizede működik a Műegyetemi Kórus és a Műegyetemi Szimfonikus Zenekar, a Budapesti Corvinus Egyetem néptáncegyüttesében 1948 óta táncolnak hallgatók és pályakezdők, míg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán 2004- ben jött létre egy néptánccsoport, amelyhez kezdő táncosok és profik is csatlakozhatnak, és gyakran vállalnak fellépéseket egyetemi rendezvényeken is. A koronavírus-járvány miatt ebben az évben elmaradtak az egyetemi fesztiválok, pedig a választék egyébként nagy: a Debreceni Egyetemen tanulók többek között a Lovarda Hallgatói és Kulturális Konferencia-központ komoly és könnyűzenei koncertjein, színházi előadásain és filmvetítésein vehetnek részt, a BME Egyetemi Napok vagy a Miskolci Egyetemi Napok programkínálata a nagyobb fesztiválokéval vetekszik, míg a Szegedi Tudományegyetem Őszi Kulturális Fesztiválján egy hónapon keresztül lehet válogatni – többnyire ingyenes – programok, például irodalmi-közéleti beszélgetések, színielőadások, filmvetítések között.  

Karriertámogatás  

Azok a hallgatók, akik már az álláskeresést tervezik, az egyetemek karrierirodájához fordulhatnak. A Miskolci Egyetem karrierirodája a gyakornoki hely és az első munkahely megtalálásában, az önéletrajzírásban is segítséget nyújt, a Széchenyi István Egyetem karrierirodája több mint 1500 vállalattal áll kapcsolatban, így állás- és gyakornoki lehetőségeket is ajánl a hallgatóknak. A szegedi egyetemen is működik karrieriroda, az ott jelentkezők állásinterjú-szimuláción is részt vehetnek, és a motivációs levél megírásához is kapnak támogatást, míg a Károli Gáspár Református Egyetem karrierirodájában diákmunkalehetőségek és különböző készségfejlesztő tréningek várják a hallgatókat. Akik akkor is kapnak segítséget, ha lelki problémákkal küzdenek.  

Életmód-tanácsadás

Az ELTE PPK Életvezetési Tanácsadó például ingyenes pszichológiai tanácsadást kínál a stresszkezelés, az önállósodás és a motivációhiány témakörében, a találkozások előzetes időpontfoglalás után, személyesen és online formában zajlanak. A Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézete a személyes konzultáció mellett kiscsoportos stresszkezelő, önismereti vagy mindfulnesstréningeket is indít. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen nemcsak tanácsadást, de pszichoterápiát is szerveznek, amelyet olyan diákoknak ajánlanak, akik régóta küzdenek valamilyen nehézséggel; emellett traumák, függőség vagy fóbiák esetén hatékony segítséget tudnak nyújtani. Több hazai egyetemen lelkészség is működik – a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen a misék mellett lelkigyakorlatokat, táborokat és karitatív programokat is szerveznek, a Debreceni Egyetemen a református egyetemi gyülekezet különféle programokat kínál, a római katolikus lelkészség pedig szabadon választható kurzusokat is hirdet, míg a szegedi egyetemi katolikus lelkészség többek között ételosztást, imaesteket, táncházat és kirándulásokat rendez. 

Ez a cikk a 2021-es HVG Diplomarangsorban jelent meg. A HVG ismét elkészítette a legjobb főiskolák és egyetemek rangsorát, amelyben az intézményi, kari, képzésterületi és szakos rangsorok mellett minden fontos gyakorlati tudnivalót megtaláltok az alap- és mesterszakokról, a felvételitől egészen a továbbképzési lehetőségekig. A HVG Diploma 2020 rangsort keressétek az újságárusoknál vagy rendeljétek meg a kiadótól.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!