szerző:
Eduline

Rendkívüli meghallgatást kért Réthelyi Miklós tárcavezetőtől a Budapesti Corvinus Egyetem rektora az intézmény megszüntetéséről szóló hírek miatt. Mészáros Tamás az eduline-nak azt mondta, még mindig nem kapott hivatalos tájékoztatást a kormány terveiről, és arra a csütörtöki felsőoktatási egyeztetésre sem hívták meg, amelyen – Hoffmann Rózsa reggeli nyilatkozata szerint – az államtitkár mellett négy rektor vett részt. A hallgatók aláírásgyűjtésbe kezdtek.

„Egy érvrendszert állítunk össze arról, hogy milyen eredményeket ért el az egyetem az elmúlt években, ezt a dokumentumot volt hallgatóinknak és a minisztériumnak is elküldjük, emellett – a szó pozitív értelmében – lobbizni próbálunk” – mondta Mészáros Tamás. A Corvinus egyetem rektora „felnégyelésnek” nevezte azt a tervet, mely szerint a gazdálkodástudományi és a közgazdaságtudományi kar a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemhez, a társadalomtudományi szakok az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez, a közigazgatás-tudományi kar a Nemzeti Közszolgálati Egyetemhez, a többi képzés pedig a Szent István Egyetemhez kerülne. „Ezek az átalakítások komoly belső harcokat okoznának, ráadásul az integrált működés egy bizonyos ideig jóval többe kerülne, mint a jelenlegi struktúra fenntartása” – tette hozzá.

Mészáros Tamás szerint kérdés, mi lenne az összevonások után a nemzetközi tudományos tagságokkal, valamint a külföldi egyetemekkel közösen indított képzésekkel - az egyetem csütörtöki közleménye szerint abban azonban már most biztosak, hogy magánintézményként nem működhetnének, jelenleg ugyanis nem látnak olyan befektetőt, aki finanszírozni tudná a működést.

A Corvinus új épülete: vége a dalnak?

"Nagyon remélem, hogy nem politikai okok állnak a háttérben. Ha valaki megüzente volna, hogy nem szívesen lát a Corvinus élén, gyorsan megoldottuk volna a problémát” – reagált azokra a hírekre, melyek szerint a kormányzat azért támadja az egyetemet, mert „baloldali fellegvárnak” tartja. Egy 2009 márciusi MSZP-elnökségi ülésen Mészáros Tamás neve is felmerült mint lehetséges miniszterelnök-jelölt, a rektor azonban – sajtóhírek szerint – visszautasította a felkérést.

Háromezer hallgatót szív el a Corvinus elől a közszolgálati egyetem

A Corvinus egy korábbi kormányzati döntés miatt már így is elveszített háromezer hallgatót. Az Országgyűlés márciusban fogadta el a Nemzeti Közszolgálati Egyetem létrehozásáról szóló törvényjavaslatot, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, a Rendőrtiszti Főiskola és a Corvinus Közigazgatás-tudományi Karának összevonásával létrejövő Nemzeti Közszolgálati Egyetem 2012. január 1-től működik majd – vagyis mindenképpen szerepelni fog a tizenhat megmaradó állami felsőoktatási intézmény listáján.

„A közszolgálati egyetem létrehozásáról a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyeztetett velünk, minden segítséget megadtunk nekik az új intézmény megalapításához” – mondta Mészáros Tamás. A Corvinusnak jelenleg több mint 17 ezer hallgatója és 1500 dolgozója van, közülük nyolcszázan oktató munkát végeznek, a Fővám téri épület felújítására 2,5 milliárd forintot költöttek.

Több mint háromezren csatlakoztak a Facebook-csoporthoz

A Facebookon szerda délben több csoportot is létrehoztak: a "Ne zárják be a Közgázt!" és a "Maradjon meg a Corvinus" csoporthoz eddig összesen hétezren csatlakoztak, a kommentelők szerint érthetetlen a kormány terve. A hallgatók kora este egy óriásmolinót is elhelyeznek a campuson, amelyet az intézmény megszüntetése ellen tiltakozók írhatnak alá.

Szabó Fruzsina
eduline