A washingtoni egyetem professzoai világszintű felfedezést tettek.
„A negatív tömeg az, amikor meglöksz valamint és az feléd indul el gyorsulva. Ez olyan, mintha a rubídium egy láthatatlan falnak ütközött volna.” - magyarázta Michael Forbes a Washington Állami Egyetem társprofesszora.
A 444 számolt be arról, hogy sikerült az amerikai egyetem fizikusainak létrehozniuk a negatív tömegű folyadékot. Fő jellemzői közé tartozik az, hogy a rá gyakorolt erőhatással ellentétes mozgást végez. Ezzel Newton II. törvényét, miszerint a test, amire erő hat ugyan olyan irányba gyorsul, mint ami az erő iránya, megdöntésre került.
A kísérleti folyamat során a kutatók rubídiumatomokat abszolút nullához (mínusz 273 Celsius-fok) közeli értékre hűtötték le, létrehozva ezzel egy Bose-Einstein-kondenzáció bozonokból álló híg gáz állapotú anyagot. Ebben az állapotban a részecskék nagyon lassan mozognak, és a kvantummechanika elveit követve hullámként viselkednek. Az így létrehozott szuperfolyékony anyagnak súrlódásmentes a folyadékállapota, azaz a folyadék energiaveszteség nélkül tud áramlani. - írja a 444.
Bár az informatika területét inkább a férfiaknak tulajdonítják, a világ első számítógépes programját mégis egy nő hozta létre. És a női nem számos képviselője alkotott még maradandót e területen. A világ első száímtógépes programját egy nő készítette Ada Lovelace, bár egy férfi munkájának köszönhetően, 100 évvel a számítástechnika "elindulása" előt, már kifejlesztette egy valószínűleg programozható algoritmust.
Ez volt az első alkalom, hogy teljesen sikerül uralni ennek a negatív tömegnek a természetét. Ennek segítségével egy új eszköz került a kutatók kezébe ahhoz, hogy a világűrben zajlódó negatív tömeg jelenségét jobban megértsék, így például a fekete lyukakat és a neutroncsillagokat.