szerző:
Eduline

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemre más szabályok vonatkoznak, mint a többi állami egyetemre és főiskolára. Összegyűjtöttük a legfontosabb infókat a felvételizőknek.

Mi az a közszolgálati ösztöndíj?

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) három finanszírozási forma van: önköltséges, önköltség fizetésére nem kötelezett hallgató, aki hivatásos, szerződéses vagy honvéd tisztjelölti jogviszonyban áll, illetve a közszolgálati ösztöndíjas, ami az állami ösztöndíjas megfelelője. Az önköltséges szakok betűjele a megszokott "K", aki pedig önköltségre nem kötelezett vagy közszolgálati ösztöndíjas szeretne lenni, az "A" jelű képzéseket jelölje meg. Túlélőcsomag felvételizőknek: mit jelent az a sok rövidítés?

Ugyanúgy fogynak az államilag támogatott féléveim, mint más egyetemeken?

Nem, a közszolgálati ösztöndíjjal támogatott, valamint a honvédtiszti alap- és mesterképzésen eltöltött félévek nem számítanak bele az állam által támogatott 12 félévbe. Ha tehát csak közszolgálati ösztöndíjasként tanultok 6 félévet, de később más egyetemen, főiskolán folytatnátok tanulmányaitokat, továbbra is 12 államilag támogatott félévet használhattok. Fordítva is ugyanígy működik: ha már felhasználtátok az összes állami féléveteket más képzéseken, akkor is lehettek közszolgálati ösztöndíjasok.

Az viszont a közszolgálati ösztöndíjra is igaz, hogy legfeljebb két félévvel csúszhattok, tehát egy 6 féléves alapszakon legfeljebb 8 félévig lehettek közszolgálati ösztöndíjasok, ezután átkerültök önköltséges képzésre.

Milyen kötelezettségeim vannak közszolgálati ösztöndíjasként?

Vállalnotok kell, hogy a képzési idő másfélszeresén belül megszerzitek a diplomátokat, illetve a diplomázást követő húsz évben legalább a képzési idővel megegyező időtartamban hazai munkaviszonyban álltok. Ha nem végzitek el időben a képzést, vissza kell fizetnetek a közszolgálati ösztöndíj felét, ha pedig nem teljesítitek a hazai munkaviszonyra vonatkozó kötelezettséget, akkor a teljes összeget.

Az NKE szakjairól további információkat - például az alkalmassági vizsgáról, a büntetlen előéletről, az állampolgárságra és életkorra vonatkozó kritériumokról, a fogadalomtételi kötelezettségről, az öltözködési szabályokról - a felvételi tájékoztatóban olvashattok. A 2015-ös felvételiről szóló legfrissebb cikkeinket itt olvashatjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!