szerző:
Eduline

Az idei évet sem úsztuk meg érettségi botrány nélkül, méghozzá a Paulay Alapítványi Középiskoa hathatós tevékenysége miatt.

Még tavaly kezdett vizsgálódni a fővárosi kormányhivatal, ugyanis az interneten olyan hirdetéseket találtak, hogy olyanokat is elvezetnek egyetlen év alatt az érettségiig, akinek csak nyolc általánosa van. A szálak végül a fővárosi Paulay Alapítványi Középiskolához vezettek - írja a hvg.hu.

Az iskolába a beiratkozáskor aláírattak olyan kérelmeket, amelyek a tanulmányok lerövidítésére irányulnak. Az igazgató kivétel nélkül mindet jóváhagyta, bár a lehetőség eredetileg a különlegesen tehetséges diákok számára állna fenn. A tudatosan kihasznált jogszabály miatt minden harmadik érettségizőjük csak a 8. vagy a 9. osztályt fejezte be (összesen 280 érettségizőt vizsgáltak).

Olyanok is érettségizhettek 2016 májusában, akik csak idén januárban íratkoztak be.

A legfelháborítóbb és a legtipikusabb csalások toplistája

Az érettségin sem ritkák a csalások, de nem csak magyar sajátosságról van szó. Körülnéztünk, hogy a magyar trükkök mellett a tengerentúlon melyek voltak a legkreatívabb, mégis lebukást jelentő megoldások. Az felmérése szerint a diákoknak akár a 6 százaléka is hajlandó csalással előnyhöz jutni a vizsgákon.

A diákoknak osztályozó vizsgát kellett tenniük, de az ezeket igazolandó dokumentumok az iskolában olyan hiányosak és kuszák voltak, hogy nem lehetett megállapítani, hogy kinek milyen vizsgája sikerült. Az viszont biztos, hogy egyetlen sikertelen osztályozó vizsgát sem találtak, ami szintén erős kételyeket támasztott az iskola tiszta működésével szemben. Voltak olyanok, akik egyetlen év alatt teljesítették négy évfolyam követelményeit is.

A gyanús esetek miatt az érettségin fokozott ellenőrzést kezdtek, jelen voltak a kormányhivatal munkatársai, a vizsgázók ezt állítólag vegzálásként élték meg és bejelentést is tettek. A dolgozatokat független szakértők is megvizsgálták, amiből kiderült, hogy míg a dolgozatok sokszor a teljes tudatlanságról árulkodtak, addig a csatolt tisztázati lapokon a helyes megoldásokra vezető jegyzetek voltak, szinte szóról szóra megegyezve.

Több esetben megsemmisítették az írásbelik eredményét, javító vizsgára kötelezték a vizsgázókat. A szóbelin rengetegen elvéreztek, csak kevesen vehették át az érettségi bizonyítványukat.

Az iskola vizsgáztatási jogának megvonására tettek javaslatot, valamint rendőrségi bejelentésre is sor került a kormányhivatal részéről. A Paulayról közben kiderült, hogy 205 millió forinttal tartozik az államnak.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!