szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Akár 50 pontot is szerezhettek a középszintű történelemérettségin, ha jól írjátok meg az esszéket. Ezért összegyűjtöttük, mikre kell odafigyelnetek ahhoz, hogy hibátlanra teljesítsétek ezt a feladatot.

A középszintű történelemérettségi egyik legfontosabb része az esszéírás, ahol két szöveget – egy rövid és egy hosszú esszét – kell megfogalmaznotok. A siker kulcsa nemcsak a történelmi tudásodon múlik, hanem azon is, hogy hogyan tudjátok azt strukturáltan, a vizsga szabályainak megfelelően bemutatni.

Ezekre érdemes odafigyelni: voltak feladatok, melyek gondot okoztak a történelem próbaérettségin

1. Ismerd meg az esszéfeladatok rendszerét

A vizsgán négy esszétémát kaptok:

Két rövid esszé (egyetemes történelemből):

  • egyik az 1849 előtti időszakra,
  • a másik az 1849 utáni korszakra vonatkozik.

Két hosszú esszé (magyar történelemből):

  • egyik szintén 1849 előtti,
  • a másik az 1849 utáni eseményekhez kapcsolódik.

A feladatotok, hogy egy rövid és egy hosszú esszét válasszatok, amelyek közül az egyik egyetemes, a másik pedig magyar történelemhez tartozik.

Fontos: ha például az általatok választott rövid esszé az 1849 előtti korszakhoz kapcsolódik, akkor a hosszú esszének az 1849 utáni korszak témáját kell feldolgoznia – és fordítva.

2. Olvassátok el figyelmesen az utasítást

Bár egyszerű tanácsnak tűnhet, mégis gyakori hiba, hogy a diákok nem pontosan azt írják, amit a feladat kér. Mindenképpen olvassátok el többször az utasításokat, és gondoljátok át, hogy mire kell választ adni – így biztosan nem tértek el a témától, és nem maradnak ki kulcselemek.

3. Használjátok a forrásokat – mindet!

A feladatokhoz mellékelt források nem dísznek vannak ott. Le kell szűrni és kifejteni, hogy miről szól a forrás. Ehhez szerencsére még túlzott háttértudásra nincsen szükség. Ha leírjátok a forrás egy lényegi elemét, és ezzel kapcsolatban lényegi megállapítást tesztek, akkor három ponttal gazdagodhattok. A források elemzése mutatja, hogy nemcsak bemagoltad az anyagot, hanem érteni is tudod az események összefüggéseit.

4. Helyezzétek el a témát időben és térben

Ez a történelmi esszé egyik alapkövetelménye. Írd le:

  • Melyik időszakban történt az adott esemény?
  • Hol, melyik földrajzi térségben zajlott?

A legjobb, ha ezzel kezditek az esszéket, így biztosan nem felejtitek el. Ha nem vagytok biztosak például egy évszámban, nyugodtan használhatod az atlaszt. Néhány mondatot érdmees a téma előzményéról is írni, de csak a közvetlenül kapcsolódó eseményekről. Ha túlságosan messzire kalandoztok, értékes pontokat veszíthettek és feleslegesen növelitek a szöveg terjedelmét.

Figyelem! Csak ezeket a típusú atlaszokat lehet használni a töriérettségin

5. Figyeletekj a terjedelemre

Nagyon fontos, hogy figyeljetek a terjedelemre. Ne írjatok se kevesebbet, se többet, mint amennyi helyet a papíron kaptok, ugyanis a terjedelemért is járhat pontlevonás. Ezért koncentráljatok a legfontosabb eseményekre, összefüggésekre és személyekre – a minőség számít, nem a mennyiség.

+1 TIPP: Gyakoroljátok be a feladatokat

Oldjatok meg korábbi érettségi esszéfeladatokat otthon, majd hasonlítsátok össze az értékelési útmutatóval. Így jobban érteni fogjátok, hogy mit várnak az érettségin, és rutint szerezhettek abban, hogyan építsetek fel egy jól pontozható esszét.

Az előző évek középszintű törtiérettségi feladatsorait és a hozzájuk tartozó megoldókulcsokat ebben a cikkünkben találjátok: