szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mélyen a zsebébe kell nyúlni azoknak, akik részt akarnak venni az egyetemek által meghirdetett érettségi előkészítőkön. Megnéztük, milyen kurzusokat indítanak a diákok számára a felsőoktatási intézmények.

Elkezdődött a 2024/2025-ös tanév, ami egyben azt is jelenti, hogy egy újabb évfolyam gyürkőzik neki a tavaszi érettségiknek. A felkészülést pedig időben el kell kezdeni, amire remek lehetőségeket biztosítanak az egyetemek. Számos intézményben szerveznek felkészítő tanfolyamokat, amelyek általában a tanév végéig tartanak és akár több tantárgyból is válogathatnak a diákok.

Milyen fajtái vannak az előkészítőknek?

Ahány egyetem, annyiféle kurzustípussal lehet találkozni, de a legtöbb helyen összesen 100 órás felkészítőkkel kell számolni. Ez általában heti 2-szer 90 perces foglalkozást jelent egy-egy tárgyból, amit pénteken vagy a hétvégén tartanak.

Van, ahol lehetőség szerint emelt érettségi felkészítőre, illetve egy intézményen belül akár több tárgyra is lehet jelentkezni. Az ELTE-n például biológiából, magyar nyelv és irodalomból, matematikából és történelemből tartanak felkészítő órákat. A Pécsi Tudományegyetemen pedig emelt biológia-fizika vagy biológia-kémia tárgypárokra is lehet jelentkezni.

A Debreceni Egyetemen kevesebb óraszámban, 27 alkalommal fognak felkészítőt tartani. A 2 órás foglalkozásokból 15 alkalommal matematikát, 9 alkalommal fizikát és 3 alkalommal informatikát fognak tanulni a jelentkezők.

Online vagy offline indulnak kurzusok?

A covid óta már megszokott, hogy a legtöbb esetben online tanfolyamot is lehet választani a személyes jelenléti oktatás helyett. A Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem például mindkét típusra van lehetőség. Több intézmény arról is tájékoztatott, hogy bár csak offline órákat fognak tartani, a járványügyi helyzetre való tekintettel, szükség esetén ez a jövőben átköltözhet az online térbe is.

Az Állatorvostudományi Egyetem vegyes formát is hirdetett, ahol a résztvevők (szombatonként) egyik héten online, a másik héten pedig személyesen vehetnek részt a foglalkozásokon.

Az online kurzusok azoknak is előnyösek lehetnek, akik bár már tudják, melyik egyetemen szeretnének tanulni a jövőben, még nem abban a városban laknak. Így anélkül, hogy esetleg órákat kellene utazniuk, részt vehetnek az órákon. Azért is érdemes olyan egyetemnek a tanfolyamát választani, ahol a jövőben tanulni szeretnétek, ugyanis ezért akár pluszpont is járhat a felvételin.

A felkészítőért pluszpontot is adhat az egyetem

A 2024-es felsőoktatási felvételin már az új szabályok vonatkoztak a jelentkezőkre. Az egyetemek többek között már maguk szabhatják meg, hogy mire adják oda a 100 intézményi pontot (korábbi nevén többletpontot) a felvételizőknek.

Több egyetemen is pluszpont jár annak, aki elvégi az intézmény által szervezett érettségi felkészítőt. A BME 2024-es felvételi tájékoztatójában szerepelt, hogy a legalább négy hónapos vagy 120 órás, bármely felsőoktatási intézmény által szervezett érettségi előkészítő tanfolyamon való részvétel és annak eredményes (legalább 60%-os) teljesítésére 60 pontot kaphatnak a felvételizők. A Szegedi egyetemen a 100 órás képzés elvégzéséért 15 pont jár.

Mennyibe kerülnek a felkészítők?

Ahogyan azt már a fentiekben beharangoztuk, nincs könnyű helyzetben az a szülő vagy diák, aki egy ilyen felkészítő mellett dönt. A legolcsóbb kurzus, amit találtunk, tárgyanként 90 ezer forintba került. Az egyik novembertől áprilisig tartó képzés ára pedig 130 ezer forint volt. Egy másik egyetemen szintén ennyibe kerül a részvétel, ahol külön kiemelték, hogy 2 tárgy esetén 260 ezer forintot kell fizetni a jelentkezőnek.

Azonban fontos hozzátenni, hogy vannak olyan előkészítők is, ahol a részvétel ingyenes. Ilyen például a Debreceni Egyetem műszaki matematika-fizika-műszaki előkészítője, ami bár kifejezetten az intézmény műszaki karának a mérnöki és műszaki menedzser képzéseire készít fel, a feldolgozott tananyag az érettségin is szerepel, így a részvétel felkészülést jelent az érettségire is.

Sok helyen már szeptemberben elkezdődnek az órák, így érdemes minél hamarabb jelentkezni, ha nem szeretnétek valamelyikről lemaradni. Szerencsére azonban van, ahol csak szeptemberben teszik közzé a pontos információkat a képzés kapcsán, így kifoghattok olyan kurzust is, ami csak októberben vagy novemberben fog elindulni.

A szervezett oktatás mellet pedig otthon is lehet ingyenesen készülni az vizsgákra. Az előző évek írásbeli érettségi feladatsorai és megoldókulcsai bárki számára letölthetőek az Oktatási Hivatal oldaláról.

Azt, hogy pontosan mikor lesznek a tavaszi írásbeli vizsgák, ebben a cikkünkben tudjátok megnézni: