Megvan, ki lesz a Tisza oktatási minisztere
Az új oktatási miniszter a Szegedi Tudományegyetemen diplomázott, de tanult a Sorbonne-on és tanított a Móricz Zsigmond Gimnáziumban is.
Olvasói kérdésre válaszolunk.
Bár még hivatalosan július 3-ig tartanak a szóbeli érettségik, sokan már most végeztek a vizsgákkal, és már megkapták az érettségi bizonyítványukat.
Ilyenkor felmerülhet benneteke a kérdés, ha nem egész százalék lett az eredményetek, azt felfele vagy lefele kerekítik-e. Ha például a 150 pontból 100 pontot értetek el, az 66,6 százalékos eredménynek felel meg. A felvételi során azonban mindig az egész százalékot veszik figyelembe, így a 66,6 százalék 66 százaléknak fog számítani.
Jó, ha tudjátok, hogy ráadásul az idei felvételin a középszintű érettségi eredmények más súllyal veszik figyelembe az érettségi pontok számításánál. Például egy 82 százalékos középszintű érettségiért nem 82 pontot kaptok, hanem csak 55-öt. Egy 82 százalékos emelt szintű érettségi viszont idén is 82 pontot ér majd. Ez a változtatás azonban azt is jelenti, hogy egy 100 százalékos középszintű érettségiért maximum 67 felvételi pontot szerezhettek.
Ha ki szeretnétek számítani a pontjaitokat, akkor nézzétek meg az Eduline pontszámító kalkulátorát.
Az új oktatási miniszter a Szegedi Tudományegyetemen diplomázott, de tanult a Sorbonne-on és tanított a Móricz Zsigmond Gimnáziumban is.
Történelem az irodalomban, költői hitvallás Babits költészetében – többek között ilyen témák is szerepeltek az érettségin magyarból az esszék között az elmúlt években. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a magyarérettségi pontozásáról, a műértelmezésről és az esszéfeladatról.
A tankerületi rendszer felszámolásától az önálló oktatási minisztériumon át az egyetemi autonómia visszaállításáig radikális változásokat ígér a Tisza Párt. A kérdés már csak az, hogy ezekből mi valósulhat meg rövid időn belül, és melyik az, ami inkább hosszabb távú projekt.
Szalai Zoltán ma állománygyűlést hívott össze, mert sok dolgozó érdeklődött, hogy mi lesz az intézmény sorsa a választás után. Azt mondta, folytatják a munkát, nem terveznek leépítéseket, és mindenkit arra kért, dolgozzanak tovább a megszokott módon.
Az alsó tagozat végén a diákok mintegy 45 százaléka nem éri el a második képességszintet, vagyis lényegében funkcionális analfabéta a 2025-ös kompetenciamérés eredményei szerint.
„Egy perc alatt megoldjuk” – így nyilatkozott Magyar Péter februárban arról, hogy a magyar egyetemisták újra kaphassanak Erasmus-ösztöndíjat. Ezzel a magyar felsőoktatás egyik legégetőbb kérdését oldanák meg.
Tavaly a 71 ezer vizsgázóból több mint 500-an nem mentek át, közülük sokan a szóbelin nulláztak, de olyan is akadt, aki jó írásbeli eredmény ellenére bukott meg.