szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

2024. január 20-án, szombaton délelőtt 10:00-kor írják majd a központi írásbelit a nyolc- vagy hatosztályos gimnáziumba jelentkező, és a kilencedik osztályba készülő diákok is. Sokan előtte felvételi előkészítőre mennek, hogy biztosan sikeres vizsgát tehessenek. Idén a szülőknek viszont mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk ahhoz, hogy kifizessenek egy ilyen kurzust.

Szeptembertől már lehet jelentkezni a központi felvételi előkészítőkre, hogy a diákok sikeresen felvételt nyerjenek a kiszemelt középiskolákba. Rengeteg ilyen felkészítő kurzusból lehet válogatni Budapesten és a vidéki városokban is. Magyar és matematika tárgyakból mind a 4., 6. és 8. osztályosok számára indítanak felkészítőket attól függően, hogy hány évfolyamos gimnáziumba szeretnének felvételizni. Mivel sok szempontot kell egy-egy ilyen képzés kiválasztásakor figyelembe venni, ezért megnéztük, hogy a 2024-es felvételire milyen kurzusokból válogathatnak a diákok és szüleik.

Felvételi előkészítő: mennyi az annyi?

Jelentősen megemelkedtek a képzések árai az elmúlt évekhez képest. Egy komplex felkészítő ára komoly anyagi terhet jelenthet a szülők számára. Az általunk összegyűjtött felkészítők minimum ára 60 000 forint körül kezdődik. Tehát körülbelül ennyiért lehet a gyereket beíratni egy 12-16 alkalmas kurzusra, ahol magyarból és matematikából is felkészítik. Persze a legtöbb helyen lehet külön csak az egyik órát is választani. Ebben az esetben átlagosan 30-40 ezer forint a képzés összege.

A maximum elkérhető összeg egy ilyen felkészítőért szinte határtalan. Találtunk olyan személyes oktatást is, ahol 15 matematika felkészítő óráért 117 000 forintot, a magyarért pedig 78 000 forintot kérnek el. Pozitívum, hogy a legtöbb helyen lehet részletfizetést kérni, így ezeket a komoly összegeket nem kell egyszerre befizetni. A legtöbb helyen, ahol erre van lehetőség, 3 részletben kérik az összeg törlesztését.

Van, ahol próbafelvételit is lehet írni

Általában matematika és magyar tantárgyakból lehet felkészítőre jelentkezni. Vannak komplex képzések, ahol mindkettőből tartanak oktatást. Ha viszont a tanulóknak csak az egyikben kell segítség, akkor erre is van lehetőség. Külön is részt lehet venni a tárgyakon. Egyes helyeken ezeken felül lehetőség van még próbafelvételi írásra vagy fogalmazás és szövegalkotás gyakorlásra is külön.

A komplex felkészítők 2*45 percből állnak. A legtöbb helyen az órák száma 10 alkalom felett van, de találni 8, vagy adott esetben 16 alkalmas kurzusokat is. A csoport létszáma is változó, van ahol csak 6-10 jelentkezővel, máshol akár egy teljes osztály létszámának megfelelő, 30 fős felkészítőt is indítanak.

Online és offline is indulnak kurzusok

Manapság egyre népszerűbbek már a központi felkészítőknél is az online tanfolyamok. Bár a személyes oktatásoknál is találtunk olyat, ahol később az órák online visszanézhetők, ez csak kevés helyen lehetséges. Ezzel szemben az online felkészítő kurzusokon minden anyagrészt többször is visszanézhet a diák. Segítségül számos feladatsort és online teszteket kaphatnak kitöltésre. Ennek nagy előnye, hogy a gyerekeknek így sokkal rugalmasabb a beosztásuk, hiszen otthon bármikor, amikor idejük van rá, elő tudják venni a feladatokat.

Viszont ez egyben a hátránya is lehet ennek. Ha nincs mindig ott a diák mellett egy szülő vagy egy tanár, fennáll a veszélye, hogy a gyerek nem figyel kellőképpen oda. Pedig az online előkészítők árai szinte azonosak a személyes felkészítőkével, így nem lenne jó feleslegesen kifizetni azt az összeget.

Van egy harmadik megoldás is a szülők számára, ha esetleg a nagycsoportos vagy online foglalkozás nem lenne megfelelő a gyerek számár. Ilyen esetben lehet magánórák közül is választani. Így már az online forma is hasznosabb lehet, mivel a tanulót videóhívásban végig felügyeli az oktató.

Ezekre is érdemes figyelni

Személyes jelenléti óra esetében a felkészítőket általában szombat délelőttönként tartják. Viszont találtunk olyan helyeket is, ahol hétköznapokon 15 vagy 16 órától kezdődnek az előkészítők. Ez annyiból jó, hogy így nem a diákok hétvégéjéből vesznek ek, azonban kérdéses, hogy ilyen korai kezdésre egyáltalán oda tudnak-e érni.

Abban az esetben, ha a tanuló már eldöntötte, hova szeretne felvételt nyerni, akkor érdemes megnézni, hogy a kiválasztott iskola indít-e saját felkészítőt. Gyakori ugyanis a középiskolákban, hogy a tanáraikkal ők maguk is tartanak felkészítő órákat. Ez a gyerekeknek több szempontból is hasznos lehet, hiszen megismerhetik előre azokat a tanárokat, akik a jövőben taníthatják őket. Sőt, a csoportban olyan gyerekekkel is összebarátkozhatnak, akik később talán az osztálytársai lesznek. Így már nem fog olyan rémisztőnek tűnni az iskolaváltás.

Ebben a cikkünkben minden fontos további információt megtaláltok a középiskolai felvételiről.