szerző:
Csik Veronika
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bárhogy is nézzük, hamarosan itt a szóbelik ideje - úgyhogy hoztunk pár trükköt, ami a tételek megtanulása mellett sokat hozhat élesben is.

Használjátok ki az időt!

Még van pár napotok vagy hetetek a vizsgákig. Tudjuk, hogy ha összeadjuk az összes vizsgát, akkor nagyon sok tétel megtanulását kell megszerveznetek, de azt ne felejtsétek el, hogy pihenni is kell! Ha tehetitek iktassatok be olyan napokat, amikor egyáltalán nem tanultok, ha pedig ez nem megoldható (mert már olyan kevés időtök van, hogy azt a szabadnapot is csak végigstresszelnétek), akkor naponta szervezzetek pihenőidőt!

Ez lehet délutáni séta, esti olvasás, ebéd utáni szunyókálás, bármi. A lényeg, hogy ilyenkor ne legyen a közeletekben tétel, csak arra figyeljetek, amit csináltok. Higgyétek el, feltölt és kikapcsolt pár ilyen program, több energiátok lesz később tanulni.

Hallottam, hogy beszélsz, mondtál valamit?

Ha úgy érzitek, nem vagytok elég biztosak magatokban, akkor, ha szóban kell felelni, akkor a legeslegjobb gyakorlási módszer, ha hangosan tanultok. Tudjuk, hogy az általános iskolai hangosolvasás óta ez sokaknak nem a kedvence, de higgyétek el, beválik!

Ha már megtanultatok egy tételt, mondjátok el hangosan. Szólhat magatoknak (tükörbe vagy anélkül), szólhat barátnak és családnak, a kutyának és macskának, bárkinek. A lényeg, hogy "puskázás nélkül" mondjatok el annyit az adott témáról, amit tudtok. Ha ezzel megvagytok, ellenőrizhetitek magatokat, így kiderül, mi maradt ki és jobban rögzülhet az adott téma logikus felépítése is (ez később még előkerül). Illetve az is nagyon fontos, hogy a szóbeli mégiscsak egy olyan élethelyzet, ahol előfordulhatnak elakadások, amiket nem olyan egyszerű palástolni, mint írásban. Ezzel semmi baj, ugyanis, ha hangosan gyakoroltok, akkor azt is megtanulhatjátok, hogy egy ilyen helyzetben hogyan a legegyszerűbb átkötni a gondolatokat, vagy időt nyerni a gondolkodásra - a szóbelire már rutin lesz.

Mindennek a logika az alapja!

Ha a tanárotok érzékeli, hogy a feleletetek gondolatmenete logikus, kevésbé fogja úgy érezni, hogy pluszkérdéseket kell feltennie, sőt lehet, hogy az előírt 15-20 percet sem kell végig beszélnetek, ha mindennel megvagytok 12 perc alatt (persze sietni sem kell, használjátok ki itt is az időt). Ha értelmeztétek a feladatot és megvizsgáltátok a forrásokat, rá fogtok jönni, milyen logikai fonalra érdemes felfűzni a gondolatokat - ezt a felkészülési idő alatt pedig akár vázlatosan, akár kifejtve le is írhatjátok magatoknak. Arról nem is beszélve, hogy mindig lesz egy kis időtök arra, hogy megnyugodjatok, felkészüljetek.

Arról, hogy hogyan fog kinézni maga a tétel és a szóbeli vizsga, itt írtunk le mindent.

Menni fog az, csak el kell hinni!

Persze, mindenki tudja, hogy sokatoknak ez az első igazi visszahelyezte és ez ijesztő. Higgyétek el, szóban sem lesz más felelni, mint korábban az osztály előtt feladatot megoldani vagy felelni. A teremben, ahol a vizsgáztatás folyik, bent ül az egész vizsgabizottság - tudjuk, hogy ez is ijesztő. Ha nem szoktatok hozzá, hogy közönség előtt beszéltek, zavarba jöhettek. Ezért az első mondatoknál csak a saját tanárotokra koncentráljatok, ha pedig emelt szinten vizsgáztok (idegen suliban, idegen tanárok előtt), keressetek olyat a vizsgáztatók között, aki szintén keresi veletek a szemkontaktust. Így könnyebben kizárhatjátok a külvilágot, ráadásul a tanár is megbizonyosodhat a magabiztosságotokról.