Kedden a kémia- és a földrajzvizsgákkal folytatódik a 2022-es érettségi szezon. Ahogy már megszokhattátok, az Eduline-on ezen a napon is minden fontos infót megtaláltok az írásbelikről.
A közép- és az emelt szintű kémiaérettségi hivatalos megoldását itt nézhetitek meg.
19:00
Itt a középszintű feladatsor földrajzból
Megoldásokat sajnos nem tudunk közölni, de - az Oktatási Hivatal kérésének megfelelően - este hétkor nyilvánosságra hozzuk a középszintű feladatsort:
15:29
Milyen az emelt szintű írásbeli földrajzból?
A legfontosabb: 240 perces. A feladatsorokban közel azonos arányban jelennek meg a természetföldrajzi és a társadalomföldrajzi kérdések. A feladatsor arányai: földrajzi-környezeti ismeretanyag: 50%, topográfiai ismeretek: 20%, gyakorlati jellegű feladatok: 30%. Az elérhető maximális pontszám 100 pont - írja az Oktatási Hivatal.
15:10
Milyen segédeszközöket lehet használni a földrajzérettségin?
Az I. feladatlap megoldásához semmilyen segédeszközt nem lehet használni, viszont a II. feladatlaphoz középiskolai földrajzi atlaszt, szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet, körzőt és vonalzót lehet.
14:56
És a friss infók a második részről
14:26
Megvannak az első infók a föciérettségiről
14:17
Kettőkor elstartolt a föciérettségi, mutatjuk, milyen témakörök kerülhetnek elő benne:
A topográfiai fogalmakkal kapcsolatban az elvárások a következők:
- meg tudják fogalmazni tényleges és viszonylagos földrajzi helyzetüket, fekvésüket;
- meg tudják mutatni azokat különböző térképeken (falitérképen, atlaszban);
- fel tudják ismerni és megnevezni azokat kontúrtérképen;
- kapcsoljanak földrajzi-környezeti tartalmakat az egyes topográfiai fogalmakhoz.
13:33
Hányan érettségiznek ma földrajzból?
Földrajzból középszinten 703 helyszínen 6456 vizsgázó (közülük 91 fő angol, 28 fő francia, 109 fő német, 17 fő olasz és 12 fő spanyol nyelven), emelt szinten 55 helyszínen 1144 vizsgázó (közülük 13 fő angol nyelven és 1 fő német nyelven) érettségizik - írja az Oktatási Hivatal.
12:39
Délben az emeltesek is befejezték a feladatsort
Egyik olvasónk pedig már meg is osztotta valónk a tapasztalatait:
Az emelt kémia tapasztalataimról írnék. Szerintem - az előző évekhez képest - könnyebb és barátságosabb feladatlap volt. Egy-két nehezebb, gondolkodósabb feladat volt, de még a számolási részek is könnyen abszolválhatóak voltak, ha figyelt az ember.
10:46
Pontozási szabályok
10:16
Ez jól jöhet a szóbelire is
10:00
Vége a középszintű írásbelinek
Hogy sikerült? Írjátok meg az [email protected] vagy írjatok üzenetet a Facebookon.
09:30
Még félóra van hátra a középszintű írásbeliből
Az emelt szinten érettségizők viszont egészen 12 óráig dolgozhatnak a feladatok megoldásán.
08:59
Hányan vizsgáznak ma kémiából?
Kémiából középszinten 169 helyszínen 267 vizsgázó (közülük 11 fő angol, 1 fő német nyelven és 1 fő szerb nyelven), emelt szinten 88 helyszínen 3552 vizsgázó (közülük 11 fő angol nyelven és 2 fő szerb nyelven) tesz érettségi vizsgát - közölte az Oktatási Hivatal.
08:43
Milyen az emelt szintű vizsga?
Kémiából az emelt szintű vizsga 240 perces, maximum 100 pontot gyűjthettek. Az írásbelin ugyanúgy használhattok függvénytáblázatot periódusos rendszerrel és (szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas) számológépet, mint a középszinten vizsgázók.
08:00
Megkezdődött a vizsga
Középszinten 120, emelt szinten 240 perces kémiából az írásbeli.
07:24
Milyen vizsga vár ma délelőtt a diákokra?
07:00
Budapestiek, figyelem!
A 4-es és a 6-os villamos helyett az Oktogon M és a Blaha Lujza tér M között pótlóbusz közlekedik baleset miatt - írja a BKK Infó.
06:46
Ha ingázók vagytok, erre figyeljetek
Két személyautó ütközött össze a 31-es főúton Maglód térségében. A 26-os km-nél egy sávon, irányonként váltakozva halad a forgalom. Torlódásra készüljetek!
Az M6-os autópályán karbantartási munkálatokat végeznek az alagútláncban. A Pécs irányába vezető oldalt lezárták, a forgalmat a Budapest felé vezető oldalon vezetik el, irányonként 1-1 sávon.
Felújítják a 13-as főutat, az M1-es autópálya és Komárom között. A munkaterületeknél szakaszosan félpályás korlátozásra készüljenek, ami gyakran okoz torlódást
- írja az Útinform.
06:13
Milyen a középszintű kémiaérettségi írásbeli része?
120 perces, a vizsgázók maximum 100 pontot szerezhetnek.
Az írásbelin ilyen feladattípusok lesznek:
- feleletválasztásos kérdések (ezen belül egyszerű, akár fejben is megoldható számítási feladat is lehetséges);
- táblázatkiegészítés;
- reakcióegyenletek kiegészítése;
- elemző feladatok (kísérletelemzés, táblázatok, illetve diagramok elemzése, anyagok összehasonlítása, a jelenségek magyarázata stb. rövid szövegalkotási feladat formájában);
- esettanulmány típusú problémafeladat (egy kémiai tárgyú szöveg (pl. újságcikk) értelmezése, és a hozzá kapcsolódó kérdések megválaszolása);
- számítási feladatok (szöveges feladatok és feleletválasztásos kérdések egyaránt).
Lesznek olyan feladatok is, amelyeknek több része is lesz, például először egy kísérletet kell értelmezni, majd lesz egy ahhoz kapcsolódó számítás.
„Az írásbeli feladatsor az egyik feladat esetében két alternatívát kínál: az egyik inkább kémiai anyagismeretet igénylő, a másik számítási feladat” – olvasható az Oktatási Hivatal oldalán.
06:03
Milyen tárgyakból érettségiznek ma diákok?
Reggel 8-tól kémiából, délután 14 órától pedig földrajzból írásbeliznek a diákok közép- és emelt szinten. Fontos: az érettségi szezon második hetében a reggeli vizsgák már nem 9-kor, hanem 8-kor kezdődnek, erre figyeljetek oda!