Hamarosan itt az érettségi, ez pedig nem csak azt jelenti, hogy ideje tanulni, hanem azt is, hogy ideje elkezdeni a mentális felkészülést is. Összeszedtünk pár hibát, amit sokan elkövetnek, pedig egy kis tréninggel kiküszöbölhetőek lennének.
1. Nem figyeltek
Tantárgytól függetlenül nagyon sokszor előforduló hiba a figyelmetlenség, ami komoly pontveszteséget is jelenthet a végén. Legyen szó helyesírási hibáról, egy félreszámolt matekfeladatról vagy egy pontatlanul elolvasott kérdésről, 1-2 elvesztett pont is sokat nyomhat a latban.
Hogy kerüld el? Egyszerűen. Bár tudjuk, hogy komoly stressz maga a vizsgahelyzet is, és sokatoknak ez az első ilyen megmérettetése, fontos a nyugalom. Sokszor az is segíthet, ha megálltok egy pillanatra, vesztek egy nagy levegőt és újra nekifuttok egy feladatnak. Illetve az sem hátrány, ha pár percet hagytok magatoknak az ellenőrzésre - ilyenkor is kiszúrhattok egy-egy hibát és javíthatjátok, mielőtt beadjátok a feladatlapot.
2. Túl sokat vagy keveset írtok
A legtöbb esszénél, fogalmazásnál előre meghatározott szószámmal kell dolgoznotok. Például egy rövid töriesszé középszinten 100-130 szavas, egy hosszú esszé 210-260 szavas. Ezeket a számokat nem véletlenül adják meg: ha kevesebbet vagy sokkal többet írtok a megadott szószámnál, nem kaphattok maxpontot a feladatra.
Hogy kerüld el? Gyakorlással és vázlattal. Minél többször írtok meg egy adott típusfeladatot, annál könnyebben tudtok majd a vizsgán (akár számolgatás nélkül is) a megadott keretek között maradni. Persze ha nem vagytok biztosak benne, számoljátok meg a szavakat, de a legtöbb javító nem 2-3 plusz szóért fog titeket lepontozni. Az azonban biztos, hogy ha a megadott vonalakon jóval túl írjátok a fogalmazást, veszthettek a pontokból. Ha nem vagytok biztosak benne, hogy belefértek a keretbe, írjatok vázlatot, hiszen az a végleges formája előtt még könnyedén javítható.
3. Nem használjátok ki az időt
Tudjuk, hogy menő azt mondani, hogy 120 perc helyett 90 alatt készen voltatok a vizsgával, de vajon menő-e azt mondani, hogy 100 ez csak 40 pontot ért?
Mindig hagyjatok magatoknak időt az ellenőrzésre, ha valami nem jutott eszetekbe elsőre, akkor próbáljatok meg kicsit később újra belefogni a feladatba. Illetve, ha bármiben is bizonytalanok vagytok, akkor arra is hagyjatok időt, hogy esetleg az atlaszban, függvénytáblában vagy a helyesírási szótárban (igen, ez is lesz a vizsgákon a termekben) megnézzétek a helyes választ vagy képletet.
Hogy kerüld el? Soha ne adjátok be a feladatlapokat anélkül, hogy mindent megnéztetek és ellenőriztetek volna.
+1 Hiányzik a rutin
Az is nagyon sokat jelenthet egy ilyen vizsgaszituációban, hogy nincs gyakorlatotok. Nem baj, ha nem nyelvvizsgáztatok vagy nem tettetek korábban előrehozott érettségit. Ezt az "érettségi-rutint" úgy is megszerezhetitek, hogy a gyakorlásokat - például a korábbi feladatsorokat - úgy oldjátok meg, ahogy a vizsgán is megkapjátok. Tegyétek félre a telefont, kapjatok elő egy órát, állítsátok be annyi időre, amennyi a vizsgán is lesz, és csak azokat a segédeszközöket használjátok, amiket a vizsgán is elővehettek. Higgyétek el, az első három ilyen feladatsor után már jobban fog menni!