Összeszedtük, hány pontot ér a szóbeli az érettségin, mikor kell póttételt húznotok, és mi történik, ha nem jelentek meg a szóbelin.
Az elmúlt két évben a koronavírus-járvány miatt az érettségizők csak írásban vizsgáztak, idén azonban visszatérnek a szóbelik.
Mikor lesznek a vizsgák?
A tavaszi érettségi szezon május 2-án, hétfőn kezdődik az írásbeli vizsgákkal, amelyek egészen május 23-ig tartanak. A szóbeliket júniusban szervezik meg, az emelt szintű vizsgákat 2022. június 1-9. között, a középszintűeket június 13-24. között tartják.
Hány pontot érnek a középszintű írásbeli és szóbeli vizsgák?
A szóbeli vizsga jó lehetőség arra, hogy javítsátok összpontszámotokat, ha az írásbeli gyengébben sikerült. Mivel tantárgyanként eltérően pontozzák az írásbeli és szóbeli vizsgákat, mutatjuk, hogyan kalkulálhattok a kötelező tárgyakból:
- magyar nyelv és irodalom: írásbeli: 100 pont, szóbeli: 50 pont
- matematika: írásbeli: 100 pont, szóbeli: 50 pont
- történelem: írásbeli: 100 pont, szóbeli: 50 pont
- angol, német vagy egyéb élő idegen nyelv: írásbeli: 117 pont, szóbeli: 33 pont
Hány pontot érnek az emelt szintű írásbeli és szóbeli vizsgák?
- magyar nyelv és irodalom: írásbeli: 100 pont, szóbeli: 50 pont
- matematika: írásbeli: 115 pont, szóbeli: 35 pont
- történelem:írásbeli: 100 pont, szóbeli: 50 pont
- angol, német vagy egyéb élő idegen nyelv:írásbeli: 120 pont, szóbeli: 30 pont
Hány pontot kell minimum elérni a szóbelin?
Fontos tudnotok, hogy minden vizsgarészen legalább 12 százalékot kell elérnetek ahhoz, hogy átmenjetek a vizsgán. Ha valamelyik vizsgarészből nem éritek el a 12 százalékot, a többi vizsgarész eredményétől függetlenül az érettségire elégtelent kaptok.
A matek esetében mások a szabályok, ebből a tárgyból ugyanis csak akkor van szóbeli, ha az írásbelin eléritek a tizenkét százalékot, de nem éritek el a huszonöt százalékot.
Mikor kell póttételt húzni?
Az Oktatás Hivatal tájékoztatója szerint, ha a vizsgázó a szóbeli vizsgán „a húzott tétel anyagából teljes tájékozatlanságot árul el”, azaz nem szereztek legalább 12%-ot, az elnök egy alkalommal póttételt húzat. Innentől viszont változik a vizsga értékelése, úgy, hogy az elért pontszámot meg kell felezni és egész pontra fel kell kerekíteni, majd a százalékos minősítést és az osztályzatot ennek alapján kell kiszámítani.
Mi történik, ha valaki nem megy el a szóbeli vizsgára?
Ha nem vesztek részt a szóbeli vizsgán, akkor egy kérelmet és az ahhoz kapcsolódó igazolásokat (betegség, késés igazolása) ahhoz az intézményhez kell benyújtanotok, ahol vizsgáztatok volna, a kérdésben pedig az intézmény vezetője fog dönteni.
Ha a vizsgaszervezés megoldható, akkor pótló vizsgát a folyamatban lévő érettségi vizsga vizsgaidőszakában, vagy a következő vizsgaidőszakban tehettek, míg javítóvizsgára csak a folyamatban lévő érettségi vizsgát követő vizsgaidőszakban mehettek.
Ami azonban jó hír, hogy pótló érettségi vizsga esetén a korábban sikeresen teljesített vizsgarészeket (pl. írásbeli vizsgarész) nem kell megismételni.
Milyen témakörökből kell felkészülni a szóbeli vizsgára?
Ide kattintva megnézetitek, milyen tételek és témakörök fordulhatnak elő a különböző tantárgyak szóbeli vizsgáin. Itt pedig az érettségi pontszámításáról olvashattok, megtudhatjátok, hány százaléktól ér kettest vagy ötöst a vizsgátok.