Ha kollégiumban szeretnétek lakni szeptembertől, választhatjátok valamelyik egyetem, főiskola "hagyományos" kollégiumát, mehettek magánkollégiumba, vagy éppen szakkollégiumba is. De mit kell tudni ez utóbbiakról? Itt vannak a pontos részletek és szabályok.
Cikksorozatunkban már összegyűjtöttük, milyen árakra számíthattok, ha valamelyik fővárosi vagy vidéki egyetem kollégiumát választjátok, volt szó a magánkollégiumokról is, most pedig utánajártunk, milyen a hallgatói élet, valamint a felvételi egy szakkollégiumban.
Kinek való?
A szakkollégiumi lét egyet jelent a szakmai fejlődéssel, kutatással, tanulással, és természetesen a közösségépítéssel. Olyan, mintha az egyetem mellett még tagjai lennétek még egy műhelynek, diákkörnek, ahol részt vehettek különböző előadásokon, konferenciákon, vitaesteken és különböző programokon - így bekapcsolódva egyes kutatásokba is.
Habár jellemzően inkább délutáni, hétvégi elfoglaltságot jelent az ilyen típusú kollégiumokhoz való tartozás, egy részük külön intézményben, saját lakrésszel működik, így tehát a kollégium jelentheti a szó szerinti értelembe vett kollégiumban lakást is. Ilyen például az ELTE Eötvös József Collegium vagy éppen a Soproni Egyetem Don Bosco Szakkollégiuma is.
Egyetemi kollégiumba készültök szeptembertől? Cikksorozatunk utolsó részében összeszedtük az egyetemek kollégiumok árait. Mutatjuk, hogy milyen kiadással kell számolnotok, ha kollégiumba költöznétek.
Mi alapján vesznek fel?
A hagyományos kollégiumok felvételi szempontjai között mérvadó a hallgatók szociális helyzete, tanulmányi teljesítményük, de a hallgatói közösségért végzett munkájukért, egyéb tanulmányi, és versenyeredményekért is járhat pont a kollégiumi felvételin. A szakkollégiumok azonban ettől eltérő pontrendszert is alkalmazhatnak - ebben az esetben tehát nem annyira jellemző az egységes pontozás, így érdemes minden szakkollégiumnak külön-külön utánanézni. Itt például böngészhettek a különböző szakkollégiumok között, érdemes például egy-egy egyetem nevére is rákeresni, ha nem ismernétek őket.
Annyi azonban elmondható: ezekben az intézményekben a legfontosabb szempont, amely alapján be lehet kerülni, az általában a tanulmányi teljesítmény, és az ehhez kapcsolódó elért eredmények. A felvételihez általában csatolni kell önéletrajzot és motivációs levelet is, maga a felvételi pedig szóbeli beszélgetés kíséretében zajlik.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|