szerző:
Eduline

Kihirdették a 2011-es pótfelvételi ponthatárait: 2011 legnépszerűbb szakjához, a gazdálkodási és menedzsmenthez a Kodolányi János Főiskolán 377, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen 336 pont kellett. Több mint 13 ezren adták be a jelentkezésüket valamelyik költségtérítéses alap- vagy mesterszakra, felsőfokú szakképzésre.

A 2011-es felvételi legnépszerűbb képzése a gazdálkodási és menedzsment volt, a pótfelvételin a költségtérítéses helyhez a Kodolányi János Főiskolán kellett a legtöbb pont, 377. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 336, a Nyugat-magyarországi Egyetem pedig 276 pont alatt nem vett fel hallgatókat, az International Business Schoolban 330-nál, a Harsányi János Főiskolán 322-nél, a Debreceni Egyetemen pedig 332-nél húzták meg a ponthatárt.

A turizmus és vendéglátást választó diákok a Budapesti Gazdasági Főiskola magyar nyelvű juthattak be a legnehezebben, ott 399 volt a ponthatár (német nyelvű képzés: 359 pont). A Kodolányi János Főiskola székesfehérvári képzéséhez 354 pontra, a Szolnoki Főiskolán pedig 311 pontra volt szükségük a jelentkezőknek.

Szak neve Intézmény neve és ponthatár (nappali tagozat)
Intézmény neve és ponthatár (nappali tagozat)
Kommunikáció és médiatudomány BME - 338 pont BKF - 203 pont
Turizmus és vendéglátás BGF - 399 pont (magyar nyelvű képzés) KJF - 354 pont (Székesfehérvár)
Gépészmérnök ME - 221 pont PTE - 238 pont
Fogorvos DE - 299 pont SZTE - 369 pont
Nemzetközi tanulmányok NYME - 392 pont ÁVF - 204 pont
Gazdálkodási és menedzsment KJF - 377 pont DE - 332 pont
Pénzügy és számvitel BGF - 328 (angol nyelvű képzés) IBS - 308 (angol nyelvű képzés)
Általános orvos SE - 416 pont PTE - 370 pont
Anglisztika PE - 336 pont ME - 320 pont
Andragógia PPKE - 278 pont ZSKF - 212 pont


A kommunikáció és médiatudomány szakhoz az idei pótfelvételin a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen kellett a legtöbb - 338 - pont, a Zsigmond Király Főiskolára 260 ponttal, a Budapesti Kommunikációs Főiskolára 203 ponttal, a Kodolányi János Főiskola budapesti képzésére pedig 200 ponttal lehetett bekerülni.

A gépészmérnök alapszakra jelentkezőknek átlagosann 210-230 pontot kellett összegyűjteniük, a Dunaújvárosi Főiskola nappali képzésére már a minimális 200 ponttal is be lehetett kerülni, a Debreceni Egyetemen 210-nél, a Keskeméti Főiskolán 218-nál húzták meg a határt. Nappali tagozaton a legmagasabb ponthatárokat a Szent István Egyetemen, valamint a Pécsi Tudományegyetemen állapították meg: a SZIE-n 251, a PTE-n 238 pont alatt senkit nem vettek fel.

Orvosi szakok - 326 pont alatt senki nem jutott be

Legalább 416 pontot kellett összegyűjteniük azoknak, akik a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karára felvételiztek - ez mindössze hússzal alacsonyabb, mint a normál felvételin kihirdetett, államilag finanszírozott képzésre vonatkozó ponthatár. A debreceni egyetem általános orvosi szakához 368, a pécsi egyeteméhez pedig 370 pont kellett.


Aki a debreceni, szegedi vagy pécsi egyetem ötéves, osztatlan fogorvosképzésén szeretett volna tanulni, annak legalább 299 pontot kellett szereznie - a Debreceni Egyetemen ennyi kellett a sikeres felvételihez. A Pécsi Tudományegyetemen 326-nál, a Szegedi Tudományegyetemen pedig 369-nél húzták meg a ponthatárt.

Szigorú szabályok: aki bekerülhetett, és aki nem

A ponthatárok nem okoztak nagy meglepetést, a pótfelvételi szabályai szerint ugyanis azokon a költségtérítéses képzéseken, amelyeket már a normál eljárásban is meghirdettek az egyetemek és főiskolák, a ponthatárt nem húzhatták meg alacsonyabban, mint július 21-én. Ha az adott szak eddig nem indult költségtérítéses formában, a ponthatár az alapképzéseken akkor sem lehet alacsonyabb 200-nál, felsőfokú szakképzés esetén pedig 140-nél.

A pótfelvételire csak at jelentkezhetett, aki egyetlen szakra sem kerültbe, vagy egyáltalán nem vett részt a 2011-es normál felvételin. Augusztusban már csak a költségtérítéses képzések közül lehetett válogatni, a diákok mindössze egy szakot jelölhettek meg a jelentkezési lapon. Akit felvettek, a határozatot és a beiratkozással kapcsolatos tudnivalókat az egyetemtől vagy a főiskolától kapja meg szeptember első napjaiban. A 2011-es, júliusban kiirdetett felvételi ponthatárok teljes listáját itt nézheted meg.

Orvos, fogorvos, gyógyszerész: a legdrágább szakok

Akár 12 millió forintba is kerülhet a diploma a Semmelweis Egyetem általános orvosi szakán - azoknak a diákoknak, akik csak a pótfelvételin jutnak be, egy szemeszterért 975 ezer forintot kell fizetniük. A fogorvosi képzés még drágább, félévenként 1 355 400 forint, míg a gyógyszerészet iránt érdeklődő hallgatók 730 ezer forintért tanulhatnak. A szegedi és a debreceni egyetemen sem sokkal alacsonyabbak az árak, a fizetős orvosi szakért 850-950 ezer forintba kerül félévente.

Több mint egymillió forintba kerül egy félév a fogorvosi karokon

Aki nem jutott be az államilag finanszírozott gazdálkodási és menedzsment képzésre,  annak az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskolán kell a legtöbbet fizetnie: egy szemeszter 687 500 forint, míg a Budapesti Corvinus Egyetemen és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen 225 ezer forintba kerül egy félév. A Budapesti Gazdasági Főiskolán az angol és német nyelvű kereskedelem és marketing szakért 352 ezer, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem előadóművészet-klasszikus zongora szakirányért 800 ezer forintot kell átutalni az intézménynek – szemeszterenként.

A biztonság kedvéért újra átszámolnád a pontjaidat? Felvételi pontszámító kalkulátorunkat itt próbálhatod ki, a 2011-es felvételi összes ponthatárát pedig itt találod.

Szabó Fruzsina
eduline