Mi történik, ha nem sikerül az érettségi vagy valamiért nem tudjátok befejezni?

Előfordulhat, hogy valakinek nem sikerül az érettségi és olyan eset is lehet, amikor elkezditek az érettségi vizsgákat, de valamilyen okból nem tudjátok befejezni. Megnéztük, hogy mi a teendő ezekben az esetekben.

  • Eduline

Első körben fontos tisztázni, hogy mi a különbség a javító és a pótló érettségi vizsga között. A javító érettségi vizsgát abban az esetben tehettek, ha felróható okból meg sem kezdtétek a vizsgákat, vagy megkezdtétek, de nem tudtátok befejezni. Javító érettségi vizsgát csak a következő vizsgaidőszakban tehettek, az éppen folyamatban lévő vizsga ideje alatt nincs rá lehetőségeket. Ha javító vizsgát tesztek, akkor függetlenül a korábbi eredményektől minden vizsgarészt meg kell ismételnetek.

A pótló érettségi vizsga az, amikor rajtatok kívülálló okokból meg sem kezdtétek a vizsgákat, vagy megkezdtétek, de nem tudtátok befejezni. Ebben az esetben az iskolátok igazgatója engedélyezheti, hogy a megszakadt vizsgátokat ugyanabban a vizsgaidőszakban folytassátok, amiben megkezdtétek.

Ha a vizsgatárgyban nincs szóbeli rész, akkor az igazgató engedélyezheti, hogy az adott tárgy helyett másik válasszatok. (Az igazgató az Oktatási Hivatal és a kormányhivatal egyidejű döntése és azonnali értesítése mellett engedélyezheti.) Ez a szabály csak olyan tantárgyaknál alkalmazható, ahol a vizsgaleírásban nem szerepel szóbeli vizsga, ilyen például a matematika középszintű vizsga esetén. Ha új tantárgyat kell választanotok, de annak az írásbeli vizsgája már megtörtént, akkor az írásbelit szóbeli vizsgával pótolhatjátok.

Ha a pótló érettségi vizsgán már korábban sikeresen teljesítettétek a vizsgarészeket, akkor azokat nem kell újból megcsinálni. Arról nyilatkoznotok kell, hogy kéritek-e a már teljesített vizsgarész beszámítását. Minden olyan körülmény fel nem róható, vagyis saját hibán kívüli oknak tekinthető, aminek bekövetkezése nem a ti hibátok, nem szándékos, gondatlan magatartás eredménye - írja az Oktatási Hivatal.

Mesterképzésre felvételiztek? Itt vannak a pontszámítási szabályok

Már van egy diplomátok, de továbbtanulnátok? Ha mesterképzésre felvételiztek, ezt fontos ismernetek. Mutatjuk a pontszámítási szabályokat és azt, hogy milyen szempontok alapján rangsorolják a jelentkezőket.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

 

Hozzászólások

„A naplemente és a csillagos égbolt is lefordítható a fizika nyelvére” – így szeretteti meg diákjaival a természettudományokat a fizika-kémia-biológia tanár

Piros pontokkal, újraírható dolgozatokkal és jól időzített dicséretekkel igyekszik megszerettetni a természettudományokat diákjaival Galyó Tünde. A biológia-kémia szakos pedagógust néhány éve váratlanul kérték fel fizikatanárnak, ő pedig a feladatot nemcsak elvállalta, hanem munka mellett fizikatanári diplomát is szerzett. Szerinte a fizikát, a kémiát és a biológiát nem bemagolni kell, hanem felfedezni – és ehhez sokszor előbb a diákok önbizalmát kell felépíteni, mint a tantárgyi tudását.

Rubovszky Rita: „A végén egészen biztosan nem kapnak több pénzt az egyházi iskolák”

Nem az állami és egyházi iskolák szembeállítása, hanem az oktatási rendszer valódi problémáinak kezelése kell, hogy meghatározza a következő évek oktatáspolitikáját – erről beszélt Rubovszky Rita, aki szerint a társadalmi leszakadás, a gyerekek megváltozott igényei, a pedagógusok túlterheltsége és a finanszírozási rendszer finomhangolása fontosabb kérdések, mint az ideológiai viták.

„Nem válhatnak bűnbakká az SNI-s és BTMN-es gyerekek” – utcára vonulnak az integrált oktatás feltételeiért az érintett szülők

Június 19-én, pénteken országos demonstrációt tartanak Budapesten az integrált oktatás feltételeinek biztosításáért. A szervezők szerint a magyar közoktatás jelenleg nem képes megfelelő támogatást nyújtani sem a sajátos nevelési igényű (SNI), sem a beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézséggel (BTMN) élő gyerekeknek, miközben a problémák következményeit a diákok, a szülők és a pedagógusok viselik.

Többször ütötte gyomorszájon diákját az esztergomi ferences iskola prefektusa, a szülők szerint rendszeresek a megalázó büntetések az intézményben

Saját bevallása szerint is elvesztette az önuralmát az esztergomi Szent Antal Ferences Gimnázium és Kollégium egyik prefektusa, amikor egy diák fegyelmezése közben a zuhanyzóba vonszolta a fiút, majd többször gyomorszájon ütötte. A Telex cikke az eset nyomán arról is írt, hogy az intézményben a pedagógiai eszköztár része a megalázó büntetés.