Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Romániában az érettségi vizsgákat várhatóan fennakadás nélkül megtarthatják, miután az oktatási minisztérium szerint az oktatási szakszervezetek által meghirdetett általános sztrájk ellenére elegendő tanár hajlandó vizsgáztatni.
Folytatódnak a pedagógusok tiltakozó akciói Romániában: március 22-től nem osztályoznak az iskolákban, március 25-én nagygyűlést, április 22-én pedig egynapos országos sztrájkot tartanak. A kormány ígéretei ellenére folytatódó megmozdulásokról március 18-án, csütörtökön döntött közösen a Szabad Tanügyi Szakszervezet, az Országos Tanügyi Szövetség, a Spiru Haret és az Alma Mater Szakszervezet - írja a kitekinto.hu.
Csehország egyik magánfőiskoláján indítja el kétéves képzését a Széchenyi István Egyetem, amire elsősorban cseh és osztrák hallgatók jelentkezését várják majd. Az angol nyelvű marketing mesterképzés külföldön történő elindításának előzménye, hogy a kurzus februártól Győrben is működik.
Míg három évvel ezelőtt még csak két-három francia hallgatója volt a kolozsvári Orvos és Gyógyszerészeti Egyetemnek, idén 262-re nőtt a számuk. Az erdélyi intézmény szívesen fogadja őket és külön francia nyelvű képzést is indított számukra - írta hétvégi számában a Le Figaro című párizsi napilap.
A legszínvonalasabb romániai felsőoktatási intézménynek nevezte a Babes-Bolyai Tudományegyetemet egy német tanácsadó cég és egy romániai hetilap. A közösen elkészített rangsorban 2,30 ponttal bizonyult a legnívósabbnak a kolozsvári székhelyű intézmény, melyet másodikként (2,33 pont) a Bukaresti Egyetem követ. A felmérés során 84 egyetemet vizsgáltak az üzleti szféra és az egyetemet végzettek véleménye alapján - írja a Krónika című kolozsvári napilap szerdai száma.
Az oktatási miniszter felszólítása ellenére sem szerezte be a romániai Spiru Haret vezetősége az illegálisan működő szakokra vonatkozó engedélyeket, az intézmény az akkreditációval nem rendelkező szakokra is felvételi vizsgát szervez - írja a Kitekintő.hu. Emellett hiába rendelte el az oktatási tárca vezetője a távoktatási forma felszámolását az egyetemen, a Spiru Haret továbbra is folytatja azt és cáfolják a hallgatók állítását, miszerint nem kapnak jóváhagyást az akkreditált szakokra való átigazolási kérésükre.
Vízhiányról, lerobbant mosdóhelyiségekről, be nem fejezett felújítási munkálatokról, sőt, még fel sem épített tanintézményekről is beszámoltak a hétfői romániai médiajelentések a most kezdődött új iskolai tanév alkalmából, megállapítva, hogy az iskolák egyharmadában a legalapvetőbb egészségügyi feltételek sincsenek meg.
A romániai iskolákban péntektől egy hétre felfüggesztik a tanítást azokban az osztályokban, ahol akár csak egy tanuló is megbetegszik az új típusú influenzától, sőt, ha az adott iskolában legalább hárman kapják el a kórt, magát az intézményt zárják be ugyancsak egy hétre.
Idén 90 százalékkal kevesebben jelentkeznek ugyan a botrányokról elhíresült Spiru Haret Egyetemre a tavalyi évhez képest, de még mindig be lehet iratkozni az intézménybe, a vezetőség ugyanis kijelentette, hogy addig nem függeszti fel a beiratkozásokat, amíg meg nem érkezik a tanügyi tárca jelentése. A tárcavezető, Ecaterina Andronescu időközben bejelentette, hogy a magánegyetemet egy speciális ellenőrzési folyamatnak fogják alávetni. Ha pedig az egyetem nem működik együtt, akkor felszámolják - írja a Transindex.
Miközben a román egyetemisták attól tartanak, hogy bukaresti Spiru Haret egyetem körül kirobbant botrány miatt az Európai Unió nem fogad majd el egyetlen romániai diplomát sem, és ezért azt kérik az oktatási minisztertől, hogy kényszerítse az intézményt a törvények betartására, addig több intézmény rektora bejelentette, nem veszi fel az Spiru Hareten végzett hallgatókat magiszteri képzésébe, amennyiben a miniszter úgy dönt, az ott szerzett papír érvénytelen - írja a Transindex.
Akreditált felsőoktatási intézményben kell államvizsgázniuk azoknak a hallgatóknak, akik a Spiru Haret Egyetemen szereztek diplomát - jelentette be Ecaterina Andronescu oktatási miniszter július 16-án. Azoknak a hallgatóknak, akik érvényesítő vizsgát tesznek, majd valamelyik akkreditált egyetemen lediplomáznak, elfogadja a román állam a végzettségüket. Az oktatási miniszter tájékoztatott: az egyetem átvállalja az érvényesítő vizsgák költségeit - adta hírül a Transindex.
A Spiru Haret Egyetem legalább százezer végzett hallgatójának válik érvénytelenné diplomája - jelentette be Ecaterina Andronescu román oktatási miniszter. A tárcavezető kijelentette: azoknak, akik távolsági vagy látogatás nélküli oktatási formában fejezték be az egyetemet, törvénytelen a diplomájuk, amelyet soha nem fognak elismerni.
Bizonytalanságban kezdődtek Románia egész területén hétfőn az érettségi vizsgák, mivel a vizsgáztató és felügyelő tanárok javadalmazását felére csökkentette a bukaresti oktatási minisztérium, s emiatt a vizsga menetét felboríthatja egy esetleges pedagógussztrájk.
Románia több egyetemén is ügyészségi vizsgálat folyik, miután kiderült, hogy egy bűnszervezet tizenöt ezer személyt juttatott jogtalanul diplomához. A hamis diplomákat kiállító szervezetet öt személy koordinálta és olyanokat segített diplomához, akik sosem jártak egyetemre, de legtöbbjük még érettségivel sem rendelkezett - írja az Erdély Online.