szerző:
Eduline

Vízhiányról, lerobbant mosdóhelyiségekről, be nem fejezett felújítási munkálatokról, sőt, még fel sem épített tanintézményekről is beszámoltak a hétfői romániai médiajelentések a most kezdődött új iskolai tanév alkalmából, megállapítva, hogy az iskolák egyharmadában a legalapvetőbb egészségügyi feltételek sincsenek meg.

A Gandul című napilap által hétfőn közölt adatokból kiderülni látszik, hogy az iskolai oktatásra szolgáló több mint 22 ezer ingatlanból mintegy 4 ezer még beállványozott, malteros állapotban van, mivel nem fejezték be a mostani iskolakezdésig a felújítási munkálatokat. A fővárosban ilyen okok miatt 3 100 diákot kell átmenetileg "szétszórni" más intézményekbe, 350 óvodás sem járhat még saját óvodájába. Bukarest 44 iskolája az Európai Beruházási Bank (EIB) fejlesztési programján szerepel, de a munkálatok több esztendeig elhúzódnak.
 
Állítólag Mehedinti megyében a legsúlyosabb a helyzet, az ottani iskolák 80 százalékának nem adták meg a működési engedélyt az elégtelen higiéniai viszonyok miatt. A prahovai iskolák negyedében nincs ivóvíz. 

Az egyik városban a helyi közigazgatási vezetők úgy vélték, hogy a régi iskolaépület felújítása drágább lenne, mint egy újnak a felépítése. Ez utóbbi már fel is épült, 116 gyermeket lenne képes befogadni, mégsem teheti. Ugyanis még nem vezették be az áramot, nem építették ki a fűtési rendszert, mindez még 20 ezer euróba kerülne. 

Másutt a helyhatóságok az iskolaépületek használhatatlanságát úgy próbálják kompenzálni, hogy a tanulókat a legkülönbözőbb intézményekbe költöztetik, így például Vaslui megyében mintegy 600 diák számára magánházaknál, üzlethelyiségekben, kultúrotthonokban, erdészházakban, polgármesteri hivatalokban, orvosi rendelőkben vagy múzeumokban tartanak órákat.

mti